DLL Dosyası İçin CMD Komutları

DLL Hakkında Sorun Veya Okuyun (9 Kişi Katılmış)

Bu alanda size bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz DLL dosyasının CMD komut sistemi ile nasıl çalıştıracağınız bilgisi vereceğiz.

CMD komut sistemi eski DOS işletim sisteminin Windows altında çalışmasını sağlayan CMD komut istemcisi’dir. Yani Windows ortamında DOS işletim sistemi komutlarını girmek için kullanacağınız komut giriş ekranı da diyebiliriz.

CMD komutunu çalıştırmak için bilgisayarınızda Başlat menüsüne giderek çalıştır veya program veya dosyalarda ara kısmına CMD yazarak çalıştırırsınız.

Örnek CMD Komutu

Çıkan ekranda DLL dosyasını yüklemek için sadece 32 bit kullanıcıları regsvr32 c:\windows\System32\dlladiniyazin.dll komutunu yazarak enter tuşuna basabilir.

64 bit kullanıcıları ise regsvr32 c:\windows\SysWOW64\dlladiniyazin.dll komutunu yazarak Enter tuşuna basabilir. Burada ki dlladiniyazin.dll sizin dll dosyasını adını yazacağız komut yeridir. Örnek acge15.dll dosyası için işlem yapıyorsanız.

Dikkat: komutu yazarken dlldosyaadi.dll yazan yerlere hangi DLL dosyasında hata alıyorsanız o DLL dosyasının adını yazmalısınız. Örnekten de bunu anlayabilirsiniz.

32 Bit İçin Yazacağınız Komut: regsvr32 c:\windows\System32\acge15.dll
64 Bit İçin Yazacağınız Komut: regsvr32 c:\windows\SysWOW64\acge15.dll

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra editörler tarafından onaylanma sürecine girecektir! Onaylanana kadar sitede görünmez, gün içerisinde sorunuzu gören ilk editör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Dosyası İçin CMD Komutları için Toplam 9 Kişi Katılım Yapmış

 1. Bendede aynı problem var steamden pubg aldım oyunu açmaya çalışıyorum msvcp140.dll eksik diyor internetteki bütün yöntemleri denedim ama işe yaramdı en son bu yöntemi buldum ama bundada komutları giriyorum modül yüklenemedi diyor 64 bit kullanıyorum.

  1. msvcp140.dll İndir sayfasına giderek DLL dosyasını Windows 64 bit için Windows klasörünün içerisinde SysWOW64 klasörünü içerisine rar dosyasını açarak DLL dosyasını atınız. Bilgisayarınızı tekrar başlatarak oyunu çalıştırmayı deneyiniz. Sayfada bahsedilenleri doğru sırası ile bilgisayarınızda yaptığınız DLL hatası kalkacaktır.

   Eğer halen aynı DLL hatası almaya devam edersiniz. Visual Studio 2015 için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir sürümünün 64 bit için olanını bilgisayarınıza yükleyiniz ve bilgisayarınızı tekrar başlatarak oyunu açmayı deneyiniz.

  1. İki türlü giriş yapabilirsiniz 1. giriş klavye üzerinde pencere yani Windows tuşuna basarak R tuşuna basınız ve burada çıkan çalıştır ekranını “CMD” yazarak, diğer yöntem ise bilgisayarınızda programları ve dosyaları ara veya çalıştır ekranına “CMD” yazarak.

   İlk yöntem tüm Windows için gereçli olup diğer yöntemde ise bazı Windows işletim sisteminizde başlat menüsünde çalıştır bazı Windows’lar içinde programları ve dosyaları ara alanı çıkmaktadır bu alana “CMD” komutunu girmelisiniz.

 2. usta ben dediklerini yaptım fakat dll modülü yüklendi DIIRegister server giriş noktası bulunamadı diyor ne yapmam lazım

  1. En baştan işlemleri anlatarak daha rahat anlamanız için ilk olarak cmd komut sistemini yönetici olarak açınız ve hangi dll dosyasında işlem yapmak istiyorsanız sistem dosyasını gösterecek şekilde bu komutu uygulayınız.

   Regsvr32 C:\Windows\System?/dlladi?.dll

   Bu komut bittikten sonra cmd komut sistemine yine yönetici olarak SFC /SCANNOW komutunu uygulayarak bigisayarınıza reset atınız düzelecektir.

   1. Abi 64 bit için regsvr32 c:\windows\SysWOW64\acge15.dll bunu yazdım sistem belirtilen yolu bulamıyor diyo bi yardım edsen

    1. İşletim sisteminiz 64 bit mi bir de hangi yazılımda bu hata alıyorsunuz yazar mısınız?