DLL Dosyası için CMD Komutları

Bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz DLL dosyasının CMD komut sistemi ile nasıl çalıştıracağınızı göstereceğiz. CMD komut sistemi önceki DOS işletim sisteminin Windows altında çalışmasını sağlayan CMD komut istemcisi’dir. Yani Windows ortamında DOS işletim sistemi komutlarını girmek için kullanacağınız komut giriş ekranı da diyebiliriz.

Örnek CMD Komutu

CMD komutunu çalıştırmak için bilgisayarınızda Başlat menüsüne giderek çalıştır veya program veya dosyalarda ara kısmına CMD yazarak çalıştırırsınız.

Çıkan ekranda DLL dosyasını yüklemek için sadece 32 bit kullanıcıları regsvr32 c:\windows\System32\dlladiniyazin.dll komutunu yazarak enter tuşuna basabilir.

64 bit kullanıcıları ise regsvr32 c:\windows\SysWOW64\dlladiniyazin.dll komutunu yazarak Enter tuşuna basabilir. Burada ki dlladiniyazin.dll sizin dll dosyasını adını yazacağız komut yeridir. Örnek vcruntime140.dll dosyası için işlem yapıyorsanız.

Dikkat: Komutu yazarken dlladiniyazin.dll yazan yerlere hangi DLL dosyasında hata alıyorsanız o DLL dosyasının adını yazmalısınız. Örnekte verilen şekilde uyarı aldığınız DLL adını giriniz.

32 Bit için Yazacağınız Komut: regsvr32 C:\Windows\System32\vcruntime140.dll
64 Bit için Yazacağınız Komut: regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\vcruntime140.dll

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Dosyası için CMD Komutları için Toplam 29 Paylaşım Yapılmış

 1. Sertay Taşbaasan

  Cmd.exe giriş noktası bulunamadı. DReleaseDevice yordan giriş noktası, c:/Windows/System32/cmd.exe dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı diyor. Ne yapmalıyım?

  1. Moderatör

   Selam Sertay Bey, sorunuz DLL dosyası alakalı değil. CMD ekranında DLL komutları için sayfada ki işlemleri yapınız. Farkı bir sorunuz varsa tekrar buradan bize ulaşabilirsiniz.

 2. Arda Kanat

  “C:\Windows\SysWOW64\vcruntime140.dll” modülü yüklendi, ancak DllRegisterServer giriş noktası bulunamadı. “C:\Windows\SysWOW64\vcruntime140.dll” öğesinin geçerli bir DLL veya OCX dosyası olduğundan emin olun ve yeniden deneyin. Başta vcruntime140.dll ve msvcp.140.dll’de dll yok hatası alıyordum ikisini de yükledim 0xc000007b hatası aldığım için cmd ile girdim ve yukarıdaki hatayı veriyor.

  1. Moderatör

   Selan Arda Bey, diğer sorunuz ile aynı soruyo sormuşunuz. Sorunuzun cevabını buradan okuyabilirsiniz.

 3. Oğuzhan Yalçın

  Ben EBA da bu sıkıntıyı yaşıyorum. Burdan indirdim ama açılmadı.

  1. Moderatör

   Selam Oğuzhan Bey orada sadece DLL için nasıl komut uygulayacağınız yazmaktadır. Siz hangi DLL dosyasında sorun yaşıyorsunuz bunu belirtmemişiniz.

 4. melih

  açmak istediğim oyunu başlattığım zaman bu msvcr100.dll hata geliyor onu indirdim ve windows a yükledim olmadı Buseferde cmd komutlarına RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\msvcr100.dl bunu yazdım ve yüklenmedi dedi yardım alabilirmiyim

  1. Moderatör

   Selam Melih Bey, komut sadece çalışıp çalışmadığına dairdir. Sitede msvcr100.dll sayfasına giderek sayfada işletim sisteminizin bit sürümüne göre DLL dosyasını indirerek yükleme yapınız. Özellikle sayfada ki destek alanında yazılan sorular ve cevaplar size yardımcı olacaktır.

 5. Mert Kovalı

  açmak istediğim uygulamayı başlatmaya çalıştığımda Uygulama düzgün olarak başlatılamadı(0xc000007b). diye bir hata veriyor, ne yapmam lazım? geri dönüş yaparsanız çok sevinirim 🙂

  1. Moderatör

   Selam Mert Bey, birçok sebepten kaynaklanabilir. Eğer DLL uyarısı almıyorsanız bu sayfa ile ilgili değil dosya bozuk olduğu için alma ihtimaliniz yüksek.

 6. shahriyar

  selam . regsvr32 C:\Windows\SysWOW64\vcruntime140.dll bunu cmd de yazdım ama bulunamıyor diye error verdi. ne yapa bilirim?

  1. Moderatör

   Selamlar @shahriyar sitede vcruntime140.dll sayfasına giderek DLL dosyasını işletim bit sürümüne göre indirerek (sizinki 64 bit işletim sistemi) DLL dosyasını yüklemeniz gerekmektedir. Bu şekilde vcruntime140.dll dosyası var olacak ve uyarı kalkacaktır.

   Sitede alt tarafda bulunan sizle birinci derece alakalı olan DLL ile yardım yazılarını okumanızı tavsiye ederiz.

 7. muhammed

  ben max payne 3 oyununu bilgisayardan usb ye attım ve D3DCOMPILER_43 hatası veriyor ve sizin soylediklerinizi yaptım ama yine olmadi bi yerde hata yaptım herhalde ne yapmam lazim yardimci olabilirseniz sevinirim

  1. Moderatör

   Selam Muhammed Bey, DLL dosyasını d3dcompiler_43.dll sayfasından indirerek anlatılan şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

 8. Mustafa umut

  Pes 2017 setup yaparken şu hatayı alıyorum: An error occurred while unpacking: archive corrupted! Unarc.dll returned an error code: -7 ERROR: archive data corrupted (decompression fails)

  1. Moderatör

   Mustafa Bey, DLL dosyası bozulmuş hatanın nedeni o DLL dosyasını sistem açamıyor diyor sisteminiz alt tarafta bir de ISDone.dll hatası aldığınızı yazmışınız. Muhtemelen sizin bilgisayarınızda DLL dosyasını tahrip eden bir yazılım var. Virüs programı ile bilgisayarınızı detaylı taratmanızı tavsiye ederim.

   Eğer Hayır, ben eminim virüs ve zararlı yazılım olduğuna, oyunum temiz ve orijinal cd kullanarak kurdum derseniz, her iki DLL dosyasını ilk olarak sistem klasörlerinin içerine daha sonra oyun ilk klasörüne yüklediğiniz düzelecektir. Ama tekrarlamakta fayda görüyorum.

   Siz değişik, değişik gelişi güzel sitelerden yasal olmayan ve bizimde kesinlikle önermediğimiz bir işlem olan oyun indirdiğiniz için bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaştırma ihtimali çok yüksek gibi gözüküyor.

 9. Vüsal

  Merhaba. Ben GTA 4 CD’den yükledim ve 6,4 % olunca isdone.dll ve unarc.dll – 6 hatası alıyorum. isdone ve unarc DLL Dosyalarını system32 ve syswow64 içerisne attım. Lakin aynı sorunla yine karşılaştım. Windows 10 64 bit sistem kullanıyorum. CMD yönetici olarak çalıştırıp ”regsvr32 c:\windows\System32\isdone.dll” ve ”regsvr32 c:\windows\System32\unarc.dll” yazarak enter bastığımda bu sorunla karşılaştım.

  ”regsvr32 c:\windows\System32\isdone.dll” modülü yüklendi, ancak DllRegisterServer giriş noktası bulunamadı. Bana yardımcı olmağınızı rica ediyorum. En kısa zamanda geri dönüşüm yapmanız dileği ile.

  1. Moderatör

   İyi akşamlar, ilgili DLL dosyalarını site içerisinde yer alan sayfalardan yönetici girişi yaparak, güvenli duvarı ve virüs programlarını geçici olarak kapatarak Windows işletim sisteminizin sistem klasörüne sayfada anlatıldığı şekilde uygulayınız. 64 bit için System32 klasörüne ve SysWOW64 klasörüne atmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızı kapatarak tekrar başlatınız ve GTA oyunun çalıştırmayı deneyiniz.

   Yine aynı uyarı alırsanız bu sefer indirmiş olduğunuz DLL dosyalarının her ikisi de GTA oyunun kurulu olduğu ilk klasöre atınız. Bu şekilde DLL uyarısı düzelecektir.

   Ayrıca size “DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?” sayfasını okumanızı tavsiye ederiz. Bu sayfada yer alan yardım bilgileri ile DLL dosyasını bilgisayarınıza nasıl yükleyeceğinizi tam olarak öğrenmiş olursunuz.

  2. Mustafa umut

   Bende aynı sorunla karşılaştım. Pes 2017 setup yaparken ISDone.dll hatası aldım herşeyi yaptım ama hala alıyorum. Lütfen yardım edinn

   1. Moderatör

    Mustafa Bey, üst tarafta sorunuzu yanıtladım diğer cevapta verdiğim yanıttan dolayı siz ISDone.dll hatası alma ihtimaliniz yüksektir.

 10. erdem sesiz

  işime yaradı teşekkürler

 11. Emirhan Çamdibi

  Bendede aynı problem var steamden pubg aldım oyunu açmaya çalışıyorum msvcp140.dll eksik diyor internetteki bütün yöntemleri denedim ama işe yaramdı en son bu yöntemi buldum ama bundada komutları giriyorum modül yüklenemedi diyor 64 bit kullanıyorum.

  1. Şehzade

   msvcp140.dll İndir sayfasına giderek DLL dosyasını Windows 64 bit için Windows klasörünün içerisinde SysWOW64 klasörünü içerisine rar dosyasını açarak DLL dosyasını atınız. Bilgisayarınızı tekrar başlatarak oyunu çalıştırmayı deneyiniz. Sayfada bahsedilenleri doğru sırası ile bilgisayarınızda yaptığınız DLL hatası kalkacaktır.

   Eğer halen aynı DLL hatası almaya devam edersiniz. Visual Studio 2015 için Visual C++ Yeniden Dağıtılabilir sürümünün 64 bit için olanını bilgisayarınıza yükleyiniz ve bilgisayarınızı tekrar başlatarak oyunu açmayı deneyiniz.

 12. kadir

  cmd komut sistemine nasıl girecem anlatırmısınız?

  1. Şehzade

   İki türlü giriş yapabilirsiniz 1. giriş klavye üzerinde pencere yani Windows tuşuna basarak R tuşuna basınız ve burada çıkan çalıştır ekranını “CMD” yazarak, diğer yöntem ise bilgisayarınızda programları ve dosyaları ara veya çalıştır ekranına “CMD” yazarak.

   İlk yöntem tüm Windows için gereçli olup diğer yöntemde ise bazı Windows işletim sisteminizde başlat menüsünde çalıştır bazı Windows’lar içinde programları ve dosyaları ara alanı çıkmaktadır bu alana “CMD” komutunu girmelisiniz.

 13. Ragıp

  usta ben dediklerini yaptım fakat dll modülü yüklendi DIIRegister server giriş noktası bulunamadı diyor ne yapmam lazım

  1. Şehzade

   En baştan işlemleri anlatarak daha rahat anlamanız için ilk olarak cmd komut sistemini yönetici olarak açınız ve hangi dll dosyasında işlem yapmak istiyorsanız sistem dosyasını gösterecek şekilde bu komutu uygulayınız.

   Regsvr32 C:\Windows\System?/dlladi?.dll

   Bu komut bittikten sonra cmd komut sistemine yine yönetici olarak SFC /SCANNOW komutunu uygulayarak bigisayarınıza reset atınız düzelecektir.

   1. tayfun

    Abi 64 bit için regsvr32 c:\windows\SysWOW64\acge15.dll bunu yazdım sistem belirtilen yolu bulamıyor diyo bi yardım edsen

    1. Şehzade

     İşletim sisteminiz 64 bit mi bir de hangi yazılımda bu hata alıyorsunuz yazar mısınız?