DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika, 26 saniye

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun

DLL dosyasını veya dosyalarını nereye yükleyeceğinizi (atacağınızı) detaylı olarak bu sayfada öğrenebilirsiniz.

Site içerisinde her DLL sayfası içerisinde DLL kurulumu alanında DLL dosyasını nasıl yükleyeceğinizi anlattık. Birçok kişiden DLL dosyasını nereye atacağız? Bu DLL dosyalarını nereye yükleyeceğiz? Soruları geldiğinden buradan ayrıca sizlere detaylı olarak bilgi vermek istedik.

DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?

DLL dosyasının ne olduğunu önceki yazımızda sizlere vermiştik. DLL dosyası yükleme işleminden önce kısaca DLL dosyasının ne olduğunu tekrar bahsedecek olursak yükleme işlemini daha iyi anlayacaksınız!

DLL dosyaları tek başlarına işlevi olmayan gereksinim duyduğu yazılımlarla birlikte çalışan sistem dosyalarıdır. DLL dosyalarının işlevi ve görevlerini detaylı olarak “DLL Dosyası Nedir?” yardım sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

Bu kısa bilgiden sonra DLL dosyasını nereye yükleyeceğiniz hakkında bilgiye geçelim. Her Windows işletim sisteminde bit sürümü bulunmaktadır. Bunlar 16, 32 ve 64 bit olarak ayrılırlar. 16 bit Windows işletim sistemi Windows’un önceki işletim sistemlerinde kullanılmaktadır ve günümüzde artık 16 bit işletim sistemi kullanılmamaktadır. Windows 95 işletim sistemi buna örnektedir.

DLL dosyasını yüklemeden önce işletim sisteminizin bit sürümünün ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Windows işletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmiyorsanız “Windows Sürümüm 32 Bit Mi, Yoksa 64 Bit Mi?” yardım sayfasına giderek öğrenebilirsiniz. Bit sürümünüzü öğrendikten sonra şimdi bit sürümünüze göre DLL dosyasını yükleme yerlerine bakalım.

Windows 32 Bit İçin DLL Dosyası (Atma) Yükleme İşlemi:

Windows 32 Bit İçin DLL Dosyası (Atma) Yükleme İşlemi

Windows 32 bit kullanıcıları DLL dosyasını Windows klasörünün içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörünün içerisine yüklemeleri gerekmektedir. 32 Bit için sadece bu kadar yeterlidir.

Windows 64 Bit İçin DLL Dosyası (Atma) Yükleme İşlemi:

Windows 64 Bit İçin DLL Dosyası (Atma) Yükleme İşlemi
Windows 64 Bit İçin DLL Dosyası (Atma) Yükleme İşlemi System32 2. DLL Yükleme Klasörü

Windows 64 bit kullanıcıları ise Windows klasörü içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörü içerisine ve yine 64 bit için Windows klasörü içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yüklemeleri gerekmektedir. 64 bit için her iki klasörün içinde attığımıza dikkat edelim.

Windows için her iki bit sürüm için DLL dosyasını nereye attığımız bu şekilde öğrenmiş olduk. Yazılımlar ağırlıklı olarak DLL dosyalarını sistem (System32, SysWOW64) klasörü içerisinden çağırırlar, bazı istisnalar dışında şimdi o istisnalar nedir? öğrenelim.

DLL Dosyasını Yazılımın Ana Dizinine Yüklemek Gerekebilir:

Bazı yazılımlarda oyun veya program gibi DLL dosyasını program veya oyunun kurulu olduğu kök dizine yani ana dizine atmak gerebilir. Bu nadiren de olsa görülen bir durumdur. Bunun nedeni ise çalıştırmak istediğiniz yazılım DLL dosyasını kurulu olduğu ana dizinden çağırabilmektedir.

DLL Dosyasını Yazılımın Ana Dizinine Yüklemek Gerekebilir

Örnek resimde gözüktüğü üzere program çalışması için DLL dosyasını ana dizinden çağırmaktadır. Bu yazılımları sırası ile saymak mümkün değildir! Bunu anlamanın en kolay yolu ise eğer DLL dosyasını sistem (System32, SysWOW64) klasörlerine attığınız halde yine hata alırsanız bit sürümüze göre indirmiş olduğunuz DLL dosyasını program veya oyunun ana klasörüne atarak çalıştırmayı denemelisiniz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra editörler tarafından onaylanma sürecine girecektir! Onaylanana kadar sitede görünmez, gün içerisinde sorunuzu gören ilk editör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.