DLL Dosyası Bilgisayara Zarar Verir mi?

DLL dosyaları program, oyun ya da diğer bilgisayar yazılımları çalıştırmaya yardımcı bilgisayar dosyaları olduğunu DLL Nedir? sayfamızda sizlere vermiştir. Bu sayfayı okumamış ya da yeni ziyaretçimiz olabilirsiniz.

Oyun ve programlar tek bir DLL dosyası üzerinden işlem yaparlar ve bu DLL dosyalarını kendilerini çalıştırmak için gereksinim duyarlar. Program ya da oyun çalıştırma sırasında ihtiyaç duyduğu DLL dosyasını bilgisayarda bulmaz ise size DLL hatası olarak uyarı verir ve DLL dosyası hatasını düzeltmenizi isteyen hata ile karşılaşırsınız.

DLL Dosyası Bilgisayara Zarar Verir mi?

Bu sebepten dolayı DLL dosyaları bilgisayarınızda bulunan program, oyun ve diğer yazılımları çalıştırmak için gerekli olan dosyalardır. Yazımızdan da anlayacağınız üzere bir DLL dosyası zarar vermez ve program, oyun ve diğer yazılımların çalışması için gerekli olan dosyaların bir parçasıdır.

Bir önceki yazımızda sizlere “DLL Dosyası Trojan (Zararlı Yazılım) Olabilir mi?” hakkında yazımıza yer vermiştik. Bu yazımızda bu yazı ile bağlantılı olduğundan okumadıysanız okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bir DLL dosyası bilgisayara zarar vermez fakat aslen DLL dosyası olmayıp DLL dosyasına bire bir benzetilerek zararlı yazılım içeren dosyalar bilgisayarınıza zarar verebilir. İndirdiğiniz dosyasının gerçek orijinal DLL dosyası olması gerekmektedir.

Bunu nasıl anlayacağınızı ve bu durumlarda neler yapmanız gerektiğini yine DLL Dosyası Trojan (Zararlı Yazılım) Olabilir mi? yardım sayfasına giderek sayfadan okuyabilir, hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.