DLL Nedir?

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (8 Paylaşım Yapılmış)

DLL İngilizce Dynamic Link Library, Türkçe anlamı Dinamik Bağlantı Kütüphanesi’dir. Adı Dynamic Link Library baş harfleri alınarak kısaltılmıştır.

DLL dosyaları görevi çalışan programların ortaklaşa yapmış olduğu işlemleri tek bir dosya içinde yapmak, program çalışma esnasında gerekli olan fonksiyonları kendi içerisinde bulunmaz ise bunu dinamik link kütüphanesi’nde yani DLL dosyasında aramaktadır.

DLL Nedir?

Bu şekilde programlar tek bir dosya üzerinden çalışarak bellek kullanımını minimum seviyeye düşürerek hem program hızını ve bilgisayar hızını artıracak, birçok DLL dosyasını yerine tek bir DLL dosyası kullandığından hard disk üzerinde fazla yer kaplamayacaktır.

Programlar işlevlerini devam ettirmek için DLL dosyaları içerisinde bulunan işlemlerden yardım alarak çalıştırma bütünlüğü sağlamaktadır. Bir exe dosyası nasıl programın çalışmasında gerekli ise DLL dosyasında aynı şekilde programın çalışmasında gerekli sistem dosyalarıdır.

DLL dosyaları çalıştırmış olduğu programların ayrılmaz bir bütünüdür ve tek başına çalışmazlar. Eğer ilgili DLL dosyası bulunamaz, ismi veya içeriği hatalı bir şekilde değişirse DLL dosyası eksikliği veya hatalı DLL dosyası nedeni ile programlar işlevini devam hale getiremezler.

Programların ihtiyaç duydukları DLL dosyalarının her biri farklı isimde olabilir ama uzantıları tüm DLL dosyaları için .dll olmak zorundadır. Bir DLL dosyası ses ile alakalı işlemlerini yerine getirirken diğer DLL dosyaları görüntü ile alakalı işlevleri yerine getiriyor olabilir, her DLL dosyasının farklı, farklı işlevleri bulunmaktadır.

DLL dosyaları not defteri ile açılarak üzerinde değişiklik yapılabilir fakat yanlış yapılan bir ufak değişiklik yüzünden tamamen çalışmayabilir.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Nedir? için Toplam 8 Paylaşım Yapılmış.

  1. Merhaba Özgür Bey, DLL İngilizce olan Dynamic Link Library kelimesinin kısaltılmışıdır. Türkçe anlamı ise Dinamik Bağlantı Kütüphanesi’dir.

 1. Dll dosyasını ne olduğunu biraz da ben size bahsetmek istiyorum. Dll dosyaları programlar için gerekli olan sistem dosyalarıdır diyebiliriz nokta normal şartlarda program yazılırken yardımcı dosyalara ihtiyaç duyar işte, bu dll dosyası da bu ihtiyaç duyulan dosyalardan biridir nokta programcıların bazıları Windows klasörü içerisinde sistem klasörüne dll dosyasını atarken bazıları ise direkt kendi klasörü içerisine de dosyasını atmaktadır.

  Eğer sistem klasörü içerisinde dll dosyası yoksa veya programın kendi yüklü olduğu klasör içerisinde dll dosyası yoksa o olmayan dll dosyasını program çalıştırma için çağıracağından dolayı bulamayarak hata verir bu hatayı da çözmeniz için dll dosyasını sistem klasörünün içerisinde veya program yada oyun diyelim hangisinde hata alıyorsanız kurulu olduğu klasörün içerisine yüklediğiniz zaman dll sorunu çözülür.

 2. Program adı: utorrent, utweb.exe – giriş noktası bulunamadı. Ucrtbase.terminate yordam giriş noktası api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dinamik bağlantı kitaplığından bulunamadı. Sorunun çözümünü bulamadım.

  1. Merhaba Yavuz Bey, bilgisayarınızda api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll dosyası mevcut değil veya doğru bir şekilde yüklenmemiş. Burada yapmanız gereken api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll İndir sayfasına giderek sayfa da yer alan DLL yüklemi işlemlerini aynen yapmanız olacaktır.

   Ayrıca DLL dosyasının altında yine sizin hataya benzer kullanıcıların sormuş olduğu sorular ve cevaplar mevcuttur. Sayfayı dikkatli bir şekilde incelediğiniz de api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll uyarısı çözülecektir.

   Yine uyarı almaya devam ederseniz yaptığınız işlemlerinin detayını bildirirseniz uyarıyı beraber çözebilirsiniz. Sizden küçük bir ricamızda olacak, bu sayfa DLL dosyasının ne olduğunu anlatan yardım sayfasıdır. Siz sorunuzu yanlış sayfada sormuşunuz. DLL hakkında sorunuz var ise hangi DLL dosyasında uyarı aldıysanız o sayfada sorunuz. Bu şekilde hem siz hem de diğer site ziyaretçileri faydalanmış olacaktır.

   1. En need for speed indiriyorum ama unarc.dll dosyasını nerden indireceğimi bilmiyorum.