Sitede Aynı Sayfada DLL Birden Fazla Hangisini İndirmeliyim?

Site içerisinde bazı DLL dosyalarının birden fazla olduğunu görebilirsiniz. Birçok kullanıcı hangi DLL dosyası indirmesine karar verememektedir.

Bu sebepten bu yardım yazısında size hangi DLL dosyasını indirmeniz gerektiğinin detaylı olarak vereceğiz. Yazıyı sonuna kadar dikkatli olarak okuduğunuzda anlayacaksınız.

Sitede Aynı Sayfada DLL Birden Fazla Hangisini İndirmeliyim?

Bir DLL dosyasını indirirken en önemli hususlardan birisi DLL dosyasının sizin işletim sisteminiz ne ise o işletim sisteminin bit sürümü ile uyumlu olması gereklidir. 64 bit olanlar 64 bit karşısında bulunan DLL dosyasını, 32 bit olanlar ise 32 bit karşısında bulunan DLL dosyasını indirmelidir.

İşletim sistemi bit sürümünün ne olduğunu biliyorsanız mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. İşletim sistemi bit sürümünü öğrenmek için “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” yardım sayfasına gidebilirsiniz.

Şimdi diğer hususa geçelim. Diğer husus için bit sürümüme uygun birden fazla DLL dosyası var bunlardan hangisi indirmeliyim.

Bunun cevabı ise sitede DLL dosyaları versiyonlarına göre verilmektedir. Bazı kullanıcıları bunlar programcılar, yazılımcılar veya diğer DLL dosyası ile ilgili DLL hakkında bilgi sahibi kişiler versiyona göre indirme yaparlar.

Bu normal kullanıcı için geçerli olmayan bir durumdur. Normal kullanıcılar hangi versiyon olursa olsun sayfada belirtilmediği müddetçe Windows işletim sistemi için bit sürümü uyumlu olan herhangi bir DLL dosyasını indirerek kullanmaları yeterli olacaktır.

Burada ufak bir ek yapmakta fayda var. DLL dosyası için en güncel DLL dosyası rakamca en büyük değere sahip DLL dosyasıdır. Mesela 1.0.0.0 DLL dosyası 1.0.0.1 DLL dosyasından daha önce çıkmış DLL dosyasıdır. Burada örnekte en güncel DLL dosyası 1.0.0.1 DLL dosyasıdır.

Eğer ilerde 1.0.0.2 DLL dosyası çıkarsa o zamanda 2 ile biten rakamca büyük olduğundan en güncel DLL dosyası o olacaktır. Rakamca en baştan başlayarak sıralama yapmalısınız. 2.0.0.0 olan bir DLL dosyası ise hepsinden günceldir. Çünkü 2.0.0.0 DLL 2 ile başladığından en büyük rakama sahip DLL dosyası ve en güncel DLL dosyasıdır.

Bu örneği biraz daha fazlalaştırarak daha iyi anlamanızı sağlamak istiyoruz. Bir program indirdiğiniz de her programın versiyonu olduğunu görürsünüz. Bir program 1.0 versiyon ile çıkarken diğer versiyonu 2.0 ile çıkmaktadır.

Burada 2.0 daha yeni bir versiyon olduğunu ve daha da geliştirildiği biliyorsunuzdur. İşte DLL dosyası da aynen böyle versiyonu büyük olan DLL dosyası diğer DLL dosyasına göre daha da geliştirilmiştir. İndirmiş olduğunuz program örneğe devam ediyoruz. 1.0 da olsa 2.0 da olsa aynıdır.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.