DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Tahmini Okuma Süresi: 3 dakika, 36 saniye

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun.

Bu yazımızda size DLL hatası alanlar ve DLL dosyasını Windows sistem klasörüne kopyalarken nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatacağız.

Şimdi bu hususların neler olduğunu DLL dosyasının sistem klasörün içerisine kopyalarken veya taşırken yapmamız gerekenleri madde, madde görelim.

DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yönetici Olmalısınız: İlk ve önemli işlemimiz Windows kullanıcı girişini mutlaka yönetici olarak giriş yapmalısınız. Yönetici girişi yapmadan Standart kullanıcı iseniz DLL dosyaları sistem dosyaları olduğundan standart kullanıcıların sistem klasörüne dosyayı atmalarına işletim sisteminiz izin vermez. Bu durumda size yönetici olarak giriş yapmanız gerektiğini ya da yetkiniz olmadığının uyarısını verecektir.

Doğru Bit Sürümü ve Doğru Klasör: Windows işletim sisteminin tümünde sistem klasörü bulunmaktadır. 16 Bit işletim sisteminde Windows sistem klasörü “System”, 32 Bit işletim sisteminden sistem klasörü “System32” ve son olarak 64 bit işletim sisteminde ise “SysWOW64” adlı klasörler olup bu klasörler Windows içerisinde yer almaktadır.16 bit işletim sistemleri yıllar önce kullanılan işletim sistemi olduğundan artık kullanılmamaktadır. Bu sebepten dolayı 16 bit işletim sistemi DLL dosyalarını sizlere sunmamaktayız. DLL dosyasını sistem klasörüne kopyalarken hangi bit işletim sistemi kullandığınızı bilmeli ve o bit işletim sistemi için DLL dosyasını indirmelisiniz. 32 Bit için mss32.dll dosyasında hata alıyorsanız 32 bit olanı ve Windows içerisinde “System32” klasörüne atmalısınız. Yanlış indirilen DLL dosyası bit sürümü uyumsuzluğu nedeniyle yok gibidir. Doğru bit sürümünüze ait olan DLL dosyasını muhakkak indirmeniz gerekmektedir.

Engelleri Geçiçici Kapatın: Virüs programını ve güvenlik duvarını geçici olarak kapatmalısınız. Bazı virüs programları ve güvenlik duvarı DLL dosyaları sistem dosyaları olduğundan sistem klasörünün içerisine DLL dosyasını atmanıza izin vermez veya kopyaladığınızı sanırsınız ama daha sonra DLL dosyasını otomatik olarak siler. Burada yapılması gereken virüs programı veya güvenlik duvarını geçici olarak kapatmak, DLL dosyasını sistem klasörüne kopyalayarak veya taşıyarak tekrar açmak olacaktır. Virüs programı veya güvenlik duvarını geçici olarak kapatmanız DLL dosyasını taratmanıza engel değildir. İndirdiğiniz DLL dosyasını güvenlik programları ile taratmanızı önermekteyiz.

DLL Dosyasını Değiştirmeyin: DLL dosyasının kesinlikle orjinal halini değiştirmelisiniz. DLL dosyasının ismini, uzantısını ve içeriği değiştirilmez. Sistem klasörünün içerisine hata aldığınız DLL dosyası attığınızda o DLL dosyasını adı ne ise DLL dosyasına ihtiyaç gören program veya oyun o ad ile DLL dosyasını çağırır ve olup olmadığını kontrol eder. Ufak bir harf değişikliği dahi olsa yine hata almaya devam edersiniz. L harfi ile I harfi bir birbirine çok yakındır. Normalde L harfini I harfi olarak yazdığınızda DLL hatası yine devam edecektir. Bu durumda yapmanız gereken ise DLL dosyasını indirdiğiniz şekilde hiç bir değişiklik yapmadan sistem klasörüne atmak olacaktır.

Sıkıştırılmış Dosyayı Açın: Sıkıştırılmış DLL dosyasını sistem klasörüne indirdiğiniz şekilde açmadan atmayınız. Birçok DLL dosyası Winrar veya Winzip ile sıkıştırılmaktadır. Özellikle dlldosyaindir.com’dan indirdiğiniz DLL dosyalarının tümü Rar olarak sıkıştırılır. İndirdiğiniz DLL dosyasını Winrar ile açmalı ve klasör içerisinde bulunan DLL dosyasını sistem klasörüne atmalısınız. Burada dikkat etmemiz gereken diğer bir husus ise açılmış olan klasörü sistem klasörüne atmamak klasör içerisinde bulunan DLL dosyasını sistem klasörün içerisine atmak olacaktır.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra editörler tarafından onaylanma sürecine girecektir! Onaylanana kadar sitede görünmez, gün içerisinde sorunuzu gören ilk editör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.