X86 ve X64 İşletim Sisteminde Neyi İfade Ediyor?

Windows yeni işletim sistemlerinde sıklıkla görmeye başladık X86 ve X64 kelimelerini size buradan X86 ve X64 ne demek olduğunu ve DLL dosyalarında ki önemi ve kullanımı hakkında bilgi vereceğiz.

Windows işletim sisteminiz ya 32 bit işletim sistemi veya 64 bit işletim sistemi olarak bilgisayarınızda kullanırsınız. Sadece iki adet işletim sistemi sürümü bulunmaktadır.

Şimdi gelelim X86 ve x64 ne olduğuna? X86 32 bit işletim sistemi ifade ederken, x64 ise 64 bit işletim sistemini ifade etmektedir.

X86=32 BİT | X64=64 BİT

Kelimeleri daha rahat anlamanız ve hafızanızda basit yer edilmesi için eğer x64 ifadesini gördüğünüzde tamam bu 64 bit işletim sistemini ifade ediyor diyebilirsiniz. X86 gördüğünüzde de 64 yazmıyor demek ki diğer 32 bit diye düşünebilirsiniz. Bu şekilde hafızanızda daha rahat kalabilir.

Peki, X86 ve x64 DLL dosyasında ne işe yarar ve ne yapmanız lazım? Muhtemelen kelimelerin anlamını verdiğimizde bu sorunun cevabını buldunuz. Eğer bilgisayarınızda bulunan işletim sisteminiz 32 bit (X86) ise 32 bit DLL dosyasını indirerek C:WindowsSystem32 klasörünün içerisine DLL dosyasını kopyalamalı, 64 bit (x64) ise C:WindowsSysWOW64 klasörünün içerisine DLL dosyasını kopyalamalısınız.

Her DLL dosyası sayfasında 32 bit ve 64 bit kullanıcıların DLL dosyalarını nasıl uygulayacağından bahsedilmiştir. İşletim sisteminizin bit sürümünü öğrendikten sonra hangi bit işletim sistemini kullanıyorsanız o DLL dosyasını indirerek işletim sistemi sürümüne göre yapılması gerekenleri bulabilirsiniz.

İşletim sisteminizin kaç bit olduğunu “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.