Windows Sistem (System32-SysWOW64) Klasörü Ne İşe Yarar?

Windows sistem dosyaları 32 bit işletim sisteminde C sürücünüz içerisinde Windows klasörünün içerisinde System32 klasörüdür. 64 bit işletim sistemi kullanıcıları içince c sürücü içerisinde Windows klasörün içerisinde SysWOW64 klasörü sistem klasörleridir.

Windows için sistem klasörleri Windows’un ilk kurulduğu zaman oluşturulmaktadır. Bu klasörlerin içerisinde aygıtların çalışması için gerekli olan dosyalar yer alırken programların çalışması için gereken dosyalarda yer almaktadır. Birçok amaçlı kullanılan bu klasör asıl amacı bilgisayarınızın işleyişini devamlı hale getirmektedir.

Windows Sistem (System32-SysWOW64) Klasörü Ne İşe Yarar?

Bir DLL dosyasının tek başına çalışmadığını ve çalışmak için başka programlar bir parça halinde olduğunu önceden belirtmiştik. DLL dosyaları da program, oyun ve diğer yazılımların çalışması için ortak kullanılan bir dosya olduğundan Windows sistem klasörü içerisinde yer almaktadır. Site DLL içerikli olduğundan dolayı DLL öğreneğini daha rahat anlamanızı ve DLL ile bağlantısının ne olduğunu bilmeniz için verdik.

Windows içerisinde yer alan 32 bit için System32 klasörü, 64 bit için de SysWOW64 klasörü adı değiştirilmez içerisinde dosyaları silmemeniz gerekmektedir. Silmeniz durumunda program, oyun veya diğer yazılımlarınızın çalışması için gerekli olan dosyaları sildiğinizden dolayı çalışma duracaktır. Hatta sistem klasörü içerisinde yer alan bir dosyanın silinmesi Windows’un tamamen çökmesine sebep verecektir.

System32 ve SysWOW64 klasörlerinin içerisinde yer alan tüm dosya, klasörler bilgisayarınızın düzgün bir şekilde çalışması için şarttır. Hatta sistem klasörlerinin önemini daha iyi anlamanız için size Windows için baş klasörlerdir dersek yeridir.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

Windows Sistem (System32-SysWOW64) Klasörü Ne İşe Yarar? için 4 Paylaşım Yapılmış

 1. Anıl Tercan 19 Şubat 2023

  Açmaya çalışıyorum. 3 adet .dll dosyası var. Şu anda hem System32′ de hem de SysWOW64′ de bu dosyalar bulunuyor. Buna rağmen bulunamadı hatası alıyorum. Yardım eder misiniz?

  1. Moderatör 19 Şubat 2023

   Selam Anıl Bey, DLL uyarısı aldığınız program ya da oyun hangisi ise kök dizine uyarı aldığınız DLL dosyalarını yükleyin, düzelecektir. Sorun devam ederse tekrar buradan bize yazabilirsiniz.

 2. Emre Solmaz 19 Haziran 2020

  SysWOW64 dosyası bilgisayarda yok silinmiş. Geri nasıl yüklerim?

  1. Moderatör 19 Haziran 2020

   Selam Emre Bey, SysWOW64 klasörü sistem klasörüdür. Silinmez silinse dahi sistem klasörü olmadan Windows işletim sistemi açılmaz. Gizlenmiştir gizli olup olmadığına bakınız.