DLL Dosyası Trojan (Zararlı Yazılım) Olabilir mi?

DLL dosyaları dinamik link kütüphaneleri olduğunu ve tek başlarına çalışmayacaklarını önceden bildirmiştik.

Bu sebepten dolayı program, oyun ya da diğer bilgisayar yazılımlar DLL dosyasına çalışmak için ihtiyaç duyacak ilgili DLL dosyası olmaması sebebi ile çalışmayacaktır. Bu yüzden bizler DLL dosyalarına ihtiyaç duyarız ve DLL eksikliğimizi gidermek durumundayız.

DLL Dosyası Trojan (Zararlı Yazılım) Olabilir mi?

Yazımızın başlığına geldiğimizde bu DLL dosyalarını bulabilmemiz için ise ağırlıklı olarak internet üzerinden ilgili DLL dosyaları aratarak ihtiyacımızı gidermeye çalışırız. Fakat bir hususa dikkat etmek gerekmektedir ve bu husus bilgisayarınızın sağlığı DLL hatasını çözelim derken bilgisayarınızın tamamen çökmesine sebebiyet vermektedir.

Yazıda da söylediğimiz üzere birçok kişi DLL dosyalarına ihtiyaç duyar ve DLL dosyasını internette aratarak indirmek ister. Bunu bilen art niyetli yazılımcılar için de bu bir fırsat olabilmektedir. Özellikle günümüzde sıklıkla denk gelmektedir.

Bir DLL dosyası trojan (solucan) ya da zararlı yazılım içerebilir ya da DLL dosyası görünümde zararlı bir yazılım olabilir. Bu sebeple bilgisayarınızda ki kişisel bilgiler çalınabilir veya başta söylediğimiz gibi bilgisayarınız tamamen çökebilir.

Bu durumda ne yapmalı ve bu şekilde bir zararlı işlemden nasıl korunmalıyız. En önemli tavsiyemiz kesinlikle bilmediğiniz güvenmediğiniz sitelerden DLL dosya ya da dosyaları indirmeyiniz ve bunları bilgisayarınızda çalıştırmayız.

Bilgisayarınızda virüs programı bulundurunuz indirdiğiniz DLL dosyasını güvenlik yazılımda taratarak içeriğinin temiz olduğundan emin olunuz. Lakin burada bir durum var temiz olan bir DLL dosyasını birçok virüs programı size sormadan direk kendisi silmektedir.

Bunun sebebi ise virüs programların çoğunluğu DLL dosyalarına güvenmez. Aslında zararsız olan DLL dosyası virüs programınız sebebi ile zararlı işlem görebilecektir. Ne yapmalıyız?

Bu durumda ise yapılacak işlem virüs programını devre dışı bırakmalı ve DLL dosyasını çalıştırmadan üzerinde sağa tıklayarak taratmalısınız. Birçok virüs programı devre dışı kaldığı halde dosya taramasına izin vermektedir. Dosyanın temiz olduğunu gözlemlediğiniz de DLL dosyasını uygular ve virüs programını tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Ayrıca size bu yazı ile alakalı olan “DLL Dosyası Bilgisayara Zarar Verir mi?” yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.