Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (35 Paylaşım Yapılmış)

Windows işletim sisteminde her işletim sistemi için Bit sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan birisi 32 Bit diğer ise 64 Bit kullanan işletim sistemidir.

Windows işletim sistemleri 64 Bit işletim sistemi de 32 Bit işletim sistemi de kullanabilir. Mesela Windows 8 işletim sistemi için hem 32 Bit hem de 64 Bit işletim sistemi vardır. Siz bilgisayarınıza hangi Bit işletim sistemi kurduysanız çalışan Windows Bit sürümü odur. Fakat birçok kullanıcı bilgisayarını yeni aldığından veya başkasına kurdurduğundan Bit sürümün ne olduğunu bilmemektedir.

Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?

Bir DLL Dosyasını yükleyecekseniz indirmek istediğiniz DLL Dosyasının yanında 32 Bit ve 64 Bit yazıyor siz işletim sisteminizin hangi Bit için çalıştığını bilmiyorsunuz ve hangisini indireceğinize karar vermediniz.

İşletim sistemi Bit sürümünüzü masa üstünde bulunan “Bilgisayarım” simgesinde fare ile sağ tuşuna dokunarak “Özellikler” menüsüne gidiniz. Bilgisayarım sağ tuş ve en alt menü olan “Özellikler”. Özellikler menüsü bilgisayarınızın işletim sistemi, ram bellek, Bit sürümü ve diğer siste bilgilerini gösteren penceredir.

Burada “Sistem” penceresi açılacaktır. Sistem penceresi içerisinde orta alanda yine “Sistem” alanını görürsünüz sistem alanında sistem türü karşısında işletim sisteminizin kaç Bit de çalıştığı yazacaktır. 32 Bit işletim sistemi kullanıcıları 32 Bit yazısını görürken 64 Bit işletim sistemi kullanıcıları ise 64 Bit yazısını görürler.

Bilgisayarınız için işletim sistemini sürümünüz hangi Bit olduğunu bu şekilde öğrenebilirsiniz. 16 Bit işletim sistemi de vardır fakat 16 Bit işletim sistemleri çok önceki Windows işletim sistemi için kullanıldığından günümüzde 16 Bit işletim sistemi artık kullanılmamaktadır. Bundan sonra yapmanız gerekenler sizin işletim sistemine uyumlu olan Bit sürümüne göre DLL dosyasını indirerek sayfa içerisinde anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza uygulamanız olacaktır.

Bu yazıyı okuduktan sonra ayrıca size “X86 ve X64 İşletim Sisteminde Neyi İfade Ediyor?” ve “DLL Dosyasında Windows 32 Bit ve 64 Bit Uyumu Önemi” yazılarını okumanızı tavsiye ederiz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? için Toplam 35 Paylaşım Yapılmış.

 1. Merhabalar sfhtml.dll ve suiteclient.dll dosyalarını bulamıyorum.

 2. Ben oynanmayan bir oyunu program ekle kaldırdan kaldırdım fakat şimdi dll hataları alıyorum. Sistemim 64 bit ama 64 bit dll dosyası bulamıyorum.

 3. Selam Windows 10 pro 64 bit kullanıyorum. Bilgisayarım açıldığında windows services could not load MSC32.dll hatasını alıyorum. Bu dll dosyasını bulamıyorum ne yapmam gerekiyor sizde de yok.

  1. Selam Emre Bey, sayfada Windows işletim sisteminizin 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğunu nasıl anlayacağınız hakkında yazı yazılıdır. Bunu başlıktan anlayabilirsiniz. Hangi DLL dosyasını arıyorsanız sitede arama kutusuna DLL dosya adını yazmanız yeterlidir.

 4. Merhaba bu dll dosyalarından hangisini yükleyeceğimizi nasıl bilebiliriz. İllustrator ve Photoshop CC yüklemek istiyorum.

  1. Nihal Hanım merhaba, hangi DLL dosyasında hata alıyorsanız o DLL dosyasını yüklemeniz gerekli. Eğer DLL ile akalı bir hata yoksa DLL yüklemenize gerek yok! Söylediğiniz programların kurulumlarını edinin ve kurulumu bilgisayarınıza yapın.

   Eğer DLL dosyası hatası verirse sitede hata aldığınız DLL dosyasını indirerek sayfada anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza DLL dosyasını yükleyiniz.

 5. İşletim sistemi bit sürümünü buradan öğrendim 64 bit işletim sistemi kullanıyormuşum ve api-ms-win-crt-heap-l1-1-0.dll dosyasında hata alıyorum. Şimdi ne yapmam lazım?

  1. Selam Fahri Bey, sitede api-ms-win-crt-heap-l1-1-0.dll indirme sayfasına buradan giderek 64 bit işletim sistemi kullandığınız için herhangi bit 64 bit uyumlu DLL dosyasını indirerek sayfada anlatılan işlemleri bilgisayarınızda uygulamanız yeterli olacaktır.

   Sayfada ki işlemleri yaptığınızda herhangi bir sorunla karşılaşırsanız ilgili DLL sayfasının “DLL Destek Merkezi” alanından tekrar yazabilirsiniz.

  1. Selam Mehmet Bey, DLL dosyaları işlev yapan dosyalardır. İşe yaramıyor denilmesi doğru değildir. Ne tür bir işlem yaptınız DLL dosyası işe yaramadı?

 6. BCryptDeriveKeyPBKDF2 yordam giriş noktası, bcrypt.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı yazıyor. Bu uyarıyı nasıl giderebilirim?

  1. Selam Dilay Hanım, bcrypt.dll dosyası bilgisayarınızda olmadığı için veya bozuk olduğundan bu uyarıyı almışınız sitede bcrypt.dll sayfasına giderek DLL dosyasını indiriniz ve sayfada anlatılanları uygulayınız.

 7. Ben bu gönderinin altına farklı bir şey sormak istiyorum Windows bilgisayar Windows 7 işletim sistemine sahipti pes 16 da kasma sorunu yasamazdım ama Windows 8,1 e yükseltme yaptığımda kasma sorunu aldım ve de alıyorum bunu çözebilir miyim sizce?

  1. Serhat Bey merhaba, yükselen Windows işletim sistemleri yani bir sonraki Windows işletim sistemi daha yüksek özelliklerde cihaz ister. Yani Windows 7’de bilgisayarınız hızlı çalışırken Windows 8.1’de yavaş çalışması bilgisayarınızın özellikle işlemci ve RAM bellek değerinin düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Windows 10 kursanız o da Windows 8.1’den yavaş çalışacaktır.

   Nasıl çözebilirsiniz sorusunun cevabı bu şekilde işletimci ve RAM bellek hızını artırmadığınız müddetçe çözemezsiniz. İşlemci değiştirmek pahalı olabilir işlemci değiştin mi ana kart’tan tutun birçok parçası da işlemciye uyumlu olarak değiştirmek gerekiyor.

   Onun yerine ana karta uyumlu RAM bellek almak daha az masraflı olacaktır. Bütçeniz yeterse işlemciyi de yükseltmeniz çok iyi olur. Bilgisayarın hızında asıl önemli cihaz işlemci daha sonra da RAM bellektir.

    1. Selam Nadir Bey, yukarıda sorunun cevabı Windows işletim sistemi değişiminde oyun için verilen cevaptı. Sizin sorunuz diğerinden biraz farklıdır. Oyunlarda işlemci, ram bellek ve özellikle ekran kartı çok önemli, her oyun için oyun yapımcısı önerilen cihaz özellikleri sunmaktadır. Ona bakarak karar verebilirsiniz.

     Mesela basit Mario oynayacaksanız çok az cihaz özellikleri ister fakat PUBG oynayacaksanız daha fazla ister. Siz önerilen cihaz özelliklerine bakmalısınız.

 8. Vcruntime140 Dll yüklemem gerek ancak yükleyemedim. Yardımcı olurmusunuz?

 9. Merhaba. System64 için toplu dll indirme şansımız var mı? Birini düzelttikçe başka bir dll hatası çıkıyor. Toplu halde indirmek istiyorum.

  1. Mert Bey, 10 binlerce DLL dosyası vardır ve her yazılım için farklı, farklı DLL dosyalarına ihtiyaç duyar. Bu sebepten toplu olarak düzeltme gibi bir işlem yoktur. Bazı internet kaynaklarından oyunlar için toplu DLL dosyası indir gibi metinleri görürsünüz bu asılsızdır.

   Şunu diyenler de var bu kısmen doğru en çok hata alan DLL dosyaları ama en çok hata alan DLL dosyaları haricinde başkasının almadığı sizin aldığınız DLL dosyası da olabilir.

   Bu sebeplerden dolayı teker, teker indirmelisiniz. Site içerisinde tüm DLL dosyalarını bulabilirsiniz. Biraz sabırlı olursanız DLL hataları düzelecektir.

 10. Nihal Hanım merhaba, hangi DLL dosyasında hata alıyorsanız o DLL dosyasını yüklemeniz gerekli. Eğer DLL ile akalı bir hata yoksa DLL yüklemenize gerek yok! Söylediğiniz programların kurulumlarını edinin ve kurulumu bilgisayarınıza yapın. Eğer DLL dosyası hatası verirse sitede hata aldığınız DLL dosyasını indirerek sayfada anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza DLL dosyasını yükleyiniz.

 11. Merhaba, DLL dosyalarının tamamının olduğu bir rar var mıdır?

  1. Merhaba Demir Bey, DLL dosyalarının tamamı yüksek boyuta sahip olacağından indirmeniz zor olacaktır. Site içerisinde ihtiyacınız olan DLL dosya veya dosyaları indirebilirsiniz.

 12. Windows 7 64 bit işletim sistemi kullanıyormuşum resimden bakar mısınız sistem özelliklerine girdim bu resimde ki gibi çıktı.

  1. Doğrudur, Bekir Bey sistem türü karşısından yazan sizin kullanılmış olduğunuz işletim sisteminizin bit sürümüdür. Sizin işletim sisteminiz Windows 7 Home Basic 64 Bit.

 13. İşletim sisteminizin bit sürümü öğrenmek için masaüstünde veya başlat menüsünden Bilgisayarım yazan yerde mouse ile sağa tıkladığınız da en alta bulunan Özellikler menüsüne gidiniz, çıkan pencerede sistem alanında sistem türü karşısında Windows işletim sisteminizin kaç bit olduğunu öğrenebilirsiniz.

  Windows 32 Bit Nerede Yazıyor?

  Windows 64 Bit Nerede Yazıyor?

  Bunun görüntüsünü de koyuyorum bu şekilde daha rahat anlarsınız.

 14. Ccleaner kullanıyorsanız pencerenin hemen üstünde işletim sisteminiz bit sürümünüz ve bilgisayarınızı diğer özellikleri gösteriyor. Hangi bit işletim sistemini ccleaner programında da görebilirsiniz.