Nedir? Bu Program Dosyaları (x86)

C sürücüsü içerisinde veya Windows kurulu olan sürünü içerisinde yer alan Program Dosyaları (x86) bilgisayarınızda neden var burada olan dosyalar hangi işlemi görürler ve DLL dosyaları için neden önemlidir bunun hakkında bilgi vereceğiz.

Windows işletim sistemi 64 bit olan kullanıcılarda C sürücüsü içerisinde Program Files klasörü yer almaktadır. Bazı programlar 32 bit üzerinden çalıştığı için işletim sisteminiz eğer 64 bit ise 32 bir olarak çalışan programlar Program Dosyaları (x86) klasörünün içerisine kurulur ve klasör üzerinden tıkladığınız da ise Program Files (x86) olarak gözükürler.

Nedir? Bu Program Dosyaları (x86)

Anlayacağınız üzere işletim sistemi 32 bit çalışan dosyaları Program Dosyaları (x86) atılır ve burada çalıştırır. Buraki dosyaları 32 bit tabanlıdır.

Şimdi önemli bir detay hakkında bilgi verelim. Diğer yazılardan da bahsettiğimiz üzere bazı DLL dosyalarını gerek program olsun gerekse bu klasör içerisinde kurulu oyun olsun. DLL indirme ve uygulama işlemini işletim sisteminiz 64 bit olsa dahi 32 bit olarak indirerek Program Dosyaları (Files) (x86) içerisinde ilgili oyun veya program klasörünün kök dizinine 32 bit indirdiğiniz DLL dosyasını uygulamanız gerekmektedir.

x86 işletim siteminde 32 bit işlemci anlamına gelmekte olup x64 ise 64 bit işlemci anlamına gelmektedir. x86 ve x64 ile alakalı daha detaylı yardım sayfasını “X86 ve X64 İşletim Sisteminde Neyi İfade Ediyor?” yazımızdan da okuyabilirsiniz.

Burada verilen işlem sadece 64 bit kullanıcılarını ilgilendirmektedir. Windows 32 bit kullanıcılarında sadece Program Files klasörü bulunur. Yani işletim sisteminiz 32 bit ise zaten 32 bit işletim sistemli Windows kullandığınız için sizde Program Dosyaları (x86) olmayacaktır.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.