DLL Dosyasını Eski Haline Getirme (Birlikte Aç, Metin Olarak Açma ya da Diğerleri)

DLL dosyaları sistem dosyalarıdır. Normal şartlarda programcı ya da yazılımcı değilseniz DLL dosyasını açamazsınız ve değiştirmezsiniz. DLL dosyaları yazılım dili ile kodlanırlar normal kullanıcılar DLL dosyalarını kodlayamazlar ve açamazlar.

Ağırlıklı yapılan yanlışlık ise DLL dosyasını notepad ile açmaya çalışır kullanıcılar notepad (metin belgesi) ile açtıklarında ise anlamsız birçok yazı ile karşılaşırlar ne yapacaklarını bilmezler. Bu metin programı, diğer programlar ile de açılmaya çalışıldığında olabilir. Kullanıcı hangi program ile birlikte açmaya denediyse artık DLL açmak istediğinde o program gelecek, hata verecek ya da anlamsız birçok kod ile karşılacaktır kullanıcı.

DLL Dosyası Birlikte Aç İle Açmayınız!

Bazı programların internette DLL dosyasını açmaya yaradığı tam doğru bir bilgi değil ya da yazılımcı değilseniz sizin yapacağınız bir iş değildir. DLL uyarısı ile karşılaşanlar hemen DLL açmaya çalışırlar bu yanlıştır!

DLL Birlikte Aç İle Açılırsa Anlamsız Kodlarla Karşılaşırsınız!

DLL Dosyasını Eski Haline Getirme

Başlat menüsünün yanında bulunan arama ya da diğer işletim sistemleri için “Çalıştır” menüsüne dokunuz. Bu alana “Regedit” yazarak Türkçe “Kayıt Defteri Düzenleyicisi” penceresine giriş yapınız.

DLL Birlikte Aç Eski Haline Getirme Regedit Kayıt Defteri Düzenleyicisi

Şimdi sırası ile sol menüden bulunuz ve giriş yapınız.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.dll

Şöyle ilk menüden HKEY_CURRENT_USER bulunuz sonra Software sonra Microsoft sırası ile gidiniz.

DLL Dosyasını Eski Haline Getirme

Burada “UserChoice” seçimini fare ile seçerek siliniz ve bilgisayarınızı tekrar başlatınız. DLL dosyası artık önceden olduğu gibi birlikte aç olarak gelecektir.

Birlikte aç ile açılan DLL dosyaları eğer sadece açmaya çalışarak tekrar kapatıldı, üzerinden oynanmadıysa DLL çalışmasında bir sorun olmaz. Yeter ki DLL dosyasının yapısı bozulmasın. DLL dosyasının yapısını bozduğunuzdan şüpeliyseniz şüpheli olduğunuz DLL dosyasını tekrar indirerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Dosyasını Eski Haline Getirme (Birlikte Aç, Metin Olarak Açma ya da Diğerleri) için 10 Paylaşım Yapılmış

 1. Harun Kılıç 31 Mart 2021

  Ben regeditten dll ye geliyorum aşa bakan veya bir yere bakan ok var. Yanında ona basıyorum 2 tane klasör çıkıyor sebebi nedir?

  1. Moderatör 31 Mart 2021

   Selam Harun Bey, bu işlemi neden yapmaya çalışıyorsunuz. Sayfada DLL dosyasını birlikte aç haline geri getirme işlemi anlatılmaktadır. Siz ayrı bir işlem yapmaya mı çalışıyorsunuz. Sadece sayfada anlatılan işlemleri yapınız. Diğer ayarlar ile oynamamanızı öneririz.

 2. Berke 11 Temmuz 2020

  İnternetten indirdiğim hiçbir program açılmıyor ki bunun sebebinin İnternet Explorer üzerinde oynama yapmam olduğunu düşünüyorum “840sıra sayısı iertutil.dll dinamik kitaplığında bulunamadı” diyor hangi dllyi indirmem lazım ne olur yardım edin bezdim artık, dua edeceğim size :/

  1. Moderatör 12 Temmuz 2020

   Selam Berke Bey, sitede iertutil.dll dosyasını indirerek sayfada anlatılan şekilde yaptığınızda düzelecektir.

 3. Ayhan Demir GÜRPINAR 24 Haziran 2020

  Google Earth programını açarken daha önce sorun yaşamıyordum. Şimdi “dll” hatası vermeye başladı. Sitenizden yönergelere uygun olarak farklı bir kaç tane “dll” dosyası (windows 7 32 bit için) ve win32 klasörü ile Google Earth klasörüne yapıştırıp bilgisayarı yeniden başlatmama rağmen sorun çözülmedi. Google Earth programını kaldırıp yeniden yükledim. Sorun yine çözülemedi.

  1. Moderatör 24 Haziran 2020

   Selam Ayhan Bey, DLL dosyasını bilgisayarınızda eksik olursa bu hangi program olursa olsun DLL uyarısı alırsınız. DLL dosyaları ortak kullanılan dosyalardır. Çözmek için hangi DLL dosyasında uyarı alıyorsanız o DLL dosyasını indirerek sayfada anlatıldığı şekilde yükleme yapmalısınız.

   1. Berke 11 Temmuz 2020

    Yardım eder misiniz?

    1. Moderatör 12 Temmuz 2020

     Tekrar selam Berk Bey, sorunuzu buradan cevapladık buradan görebilirsiniz. Yine sorun devam ederse ilgili DLL sayfasından bizlere ulaşabilirsiniz.

 4. sertan 6 Mayıs 2020

  dll simgesini eski haline getirmek için mi yapacağız bu işlemleri

  1. Moderatör 6 Mayıs 2020

   Doğrudur, Sertan Bey DLL simgesini eski haline getirir. DLL’yi yanlışlıkla birlikte aç ile açtığınızda simgede dahil eski haline getirmeniz için yapabilirsiniz.