rld.dll

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (27 Paylaşım Yapılmış)

rld.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

rld.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
0.0.0.0 32 Bit 141 KB ___ Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

rld.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\rld.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\rld.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

rld.dll için Toplam 27 Paylaşım Yapılmış.

 1. İyi günler ben çocukluğumun oyunu olan PES 2013’ü indirmek istedim. İniyor ama hep rdl.dll hatası alıyorum. Antivirüs falan filan diyor. 2 haftadır her siteden denedim uğraştım yapamadım yardım eder misiniz?

  1. Selam Hüseyin Bey, sayfada bulunan DLL dosyasını indirerek anlatılan şekilde ve PES 2013 kurulu olduğun klasöre yükleyiniz. Bu şekilde düzelecektir.

  1. Selam Hilmi Bey, rld.dll 64 bit DLL dosyası olmayan durumda 32 bit DLL dosyasını indirerek 64 bit için anlatılan işlemleri yapabilirsiniz. Aynı işlevi görecektir.

 2. Merhabalar ben pes2013 oyununu indirdim. Oyunu indirdiğim vakit sorun çıkmadı. bilgisayarı yenilediğim kapatıp açtığım zaman rld.dll dosyasını ile ilgili 2 maddelik bir hata aldım. Anti virüs kaynaklı olduğunu öğrendim, Mcafee karantinadan çıkardım ve istisna olan taramalarda es geçilecek dosyalar arasına kattım. Lakin bu sefer başka bir hata verdi.

  Mevcut rld.dll dosyasını silip,yerine aynı ad ve görevde başka bir dosyayı internetten indirdim. Sanırım bir uyumsuzluk oldu ve çalışmadı. Az sonra değineceğim gibi oyunu 2 kere indirip sildim ve dolayısıyla ikisinde de uyumsuzluk oldu, anti virüste istisnalara yine eklemiştim.

  Bu sefer oyunu yeniden sildim ve indirdim, oyun yine çalışmadı, karantina ve istisna işini hallettikten sonra tekrar açtım ve oyuna girdi. İlk seferinde de anti virüs’ü hallettikten sonra açılmıştı. PC’yi yenileyince, tekrar başka bir rld.dll hatası ile açılmadı.

  Dosya hala istisnalarda, ama ya virüs programı PC açılırken bu istisnaya uymadan dosyayı kötü yönde etkiliyor ve bozuyor ya da anlam veremediğim başka bir durum gerçekleşiyor. Yukarıda dediğiniz, sistem dosyalarına ekleme ve CMD komutları dâhil yaptığım hiçbir şey işe yaramadı. Dosyaları yüklerken yönetici izni verdim ve sorun çıkmadı.

  hem oyunun, hem iki sistem dosyasının içine de bozulmamış olan rld.dll dosyasını ekledim ve yine hata verdi, daha sonra CMD komutları ile denediğimde, oyuna girmeden doğrudan CMD sonrası hata verdi. Kısacası, sanırım PC açılırken bir sorun oluyor.

  Benim anladığım kadarı ile böyle. Çünkü oyunu tekrar yükleyip anti virüs programında istisnalara eklediğim vakit sorun çıkmıyordu. PC açılıp kapanınca ne oluyorsa, hata veriyor. Sorun Windows’ta mı, virüs programında mı, PC’de mi bilemiyorum. Umarım bendedir ve yardımcı olursunuz. İyi günler dilerim.

  1. Selam Melih Bey, yüksek ihtimalle virüs programı sonradan DLL dosyasını siliyor. Başka bir virüs programı ile deneyiniz. Bir de bilgisayarı açılıp kapatma sırasında eski haline getiren program kullanıyorsanız oda yapabilir. Dediğimiz gibi yüksek ihtimalle virüs programından kaynaklanıyor.

  1. Selam Mustafa Bey, rld.dll 64 bit uyumlu DLL dosyası şu an için yoktur. Uzun bir süredir yoktur. 64 bit olmaması durumda 32 bit DLL dosyasını 64 bit için uygulayabilirsiniz.

 3. Merhabalar ben PES 2013 oynuyorum oyunun dosya konumundan rld.dll dosyasını yanlışlıkla metin belgesine çevirdim ama geri dll dosyasına çeviremiyorum lütfen yardım edin.

  1. Selam Çağlar Bey, DLL dosyasını açmaya çalıştığınızda size açmak için program bulamadığından hangi program ile açmanızı sormuş sizde notepad yani metin belgesi olarak sürekli aç işaretlemişiniz. DLL dosyaları normal kullanıcılar zaten açamaz ve değiştiremez. Profesyonel yazılımcı olmanız gerekli bu sizinle alakalı bir durumda değil. Notepad ile açmanız DLL dosyasını açmayı denemeyi açamazsınız.

   DLL dosyasını bozmanız durumuna karşı yapacağınız işlem ise sayfada DLL dosyasını indirerek üzerine yazınız, sorun düzlecektir.

   DLL dosyasını açma işlemini tekrar önceki haline getirmeyi öğrenmek için sitede DLL Dosyasını Eski Haline Getirme (Birlikte Aç, Metin Olarak Açma ya da Diğerleri) yardım sayfasına giderek nasıl yapacağınız öğrenebilirsiniz.

 4. the sims 4 yükledim fakat sürekli the dynamic library ‘rld.dll’ failed to initailize (E1103) hatası alıyorum nedeni nedir acaba

  1. Selam İdulsu Hanım, DLL dosyası bilgisayarınızda var olmadığından ötürü bir hatayı almışınız. Windows işletim sistemine sistem klasörüne yüklediğiniz uyarı kalkarak düzelecektir. Anlatılan işlemleri yapmanız yeterlidir. Sorun yaşarsanız buradan tekrar tarafımıza dönüş yapabilirsiniz.

    1. Merhaba Selim Bey, DLL yükleme işlemin hemen altında DLL dosyasını nereye atacağınız detaylı olarak anlatılmış, sayfayı dikkatli okuyarak uygulayınız yine sorun yaşarsanız buradan yazabilirsiniz.

 5. pes oynarken bu hatayı alıyordum sayfada yazılanları aynen yapın düzeliyor

 6. pes 2013 ü oyununu bilgisayara kurup DLL dosyasını içine attım hata düzeldi ama ( Failed to initialize ) diyor bilginiz var mı?

  1. İyi geceler Yasin Bey,

   Siz DLL hatasını çözmüşünüz, fakat oyun herhangi bir sebeple açılamayarak Failed to initialize yani başlatılamadı hatası vermiş. Burada yapmanız gereken oyunun orijinal hali ile kurduğunuza dikkat ederek DLL dosyasını tekrar uygulamak olacaktır. Alt tarafta detaylı olarak DLL dosyasını bilgisayarınıza yeniden nasıl uygulayacağınız size tekrar veriyoruz.

   İlk olarak burada yazılı olan işlemleri detaylı olarak okuyunuz. DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

   Daha sonra sayfa içerisinde indirmiş olduğunuz DLL dosyasını sayfada anlatıldığı şekilde işletim sisteminizin bit sürüme göre uygulayınız.

   Windows sistem klasörüne DLL dosyasını uyguladığınızda aynı zamanda pes2013.exe klasörünün içerisine yine bu DLL dosyasını atınız. Bu şekilde sorununuz çözülecek oyun açılacaktır.

 7. Merhaba herşeyi uyguladım oyun açılmıyor simgeye tıklayınça bu yazı çıkıyor ( Failed to initialize )

  1. Kaan Bey, söylediğiniz uyarı DLL ile alakalı değil. Muhtemelen indirmiş olduğunuz kurulum dosyasında eksiklik veya yanlışlık var. Oyunu tekrar indirerek kurmayı deneyiniz. Dediğimiz gibi uyarının DLL ile alakası yok. DLL dosyaları ile işlem yaparak boşuna zaman harcamayınız.