DLL Dosyasında Windows 32 Bit ve 64 Bit Uyumu Önemi

Bu yazımızda bir çok kaynakta yapılan yanlışlıktan ve kullanıcıların en çok bilmeyerek yanlış yaptığı bir işlemden bahsetmek istiyoruz.

DLLdosyaindir.com içerisinde yer alan indirmelere dikkat ettiğiniz de Windows 32 bit için ayrı indirme, Windows 64 bit içinde ayrı indirme verilmektedir. Bunun nedeni ise DLL dosyaları Windows 32 bit de çalışan DLL dosyalarını ve Windows 64 bit işletim sisteminde çalışan DLL dosyalarını indirmeniz içindir.

Reklam Alanı

Birçok internet sitesinde Windows 32 bit mi, yoksa 64 bit mi olduğunu yazmadan indirme yaptırmakta ve kullanıcı bunun farkına varamamaktadır. Eğer indirdiğiniz DLL dosyası bit sürümü uyumlu değilse DLL dosyasını sistem klasörüne doğru bir şekilde atsanız dahi Bit sürümü uyumlu olduğu için çalışmayacak yine size DLL dosyası bulanamadı uyarısı verecektir.

DLL Dosyasında Windows 32 Bit ve 64 Bit Uyumu Önemi

Bit sürümü uyumlu olmayan DLL dosyası yok gibidir. Nasıl bir programı kurarken bit sürümü uyumlu değilse uyarı alıyorsanız, DLL dosyası için de bu aynen geçerlidir. Bit sürümü uyumlu olmayan, gelişi güzel normalde 32 bit olup ta 64 bit olarak yazarak indirme yaptıran siteler çok fazladır. Kullanıcı 64 bit yazdığı için DLL dosyasını 64 bit sanarak sistem klasörüne atar ve çalışmasını bekler. Çalışmadığını görür ve ne yapacağını bilemez, sistem klasörüne attığım halde yine çalışmadı diyerek umudunu keser.

Aslında burada ki yanlış gelişi güzel internet sitelerinden indirdiği DLL dosyasının bit sürümü uyumlu olmadığından çalışmamaktır, bilgisayarda uyarı vermediğinden bilgisayar kullanıcısı bocalar, ne yapacağını bilemez.

İndirdiğiniz DLL dosyasının mutlaka Bit sürümü sizin işletim sisteminiz bit sürümü ile uyumlu olması gerekmektedir. Uyumlu olmayan bit sürümü DLL dosyaları sadece görüntü de var olup hiç uyumsuz bit sürümü dolayı hiç bir işlem yapamaz. Bu hususa dikkat etmenizi, bit sürümünü özellikle kontrol etmenizi ve güvenli olan sitelerden DLL dosyasını indirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Windows bit sürümü yazılı olmayan DLL sitelerinden indirme yaparak boşuna zaman harcamayınız!

Windows işletim sisteminizi kaç bit olduğunu bilmiyorsanız “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” sayfasında nasıl öğrenebileceğinizi bulabilirsiniz.

Bu yardım yazısı ile alakalı olan “DLL Dosyası 64 Bit Mi 32 Mi? Nasıl Anlarım?” yazısını da okumanızı tavsiye ederiz.

Reklam Alanı

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Dosyasında Windows 32 Bit ve 64 Bit Uyumu Önemi için 3 Paylaşım Yapılmış

 1. Mehmet 17 Temmuz 2018

  Windows 10 Home Single, 64 bit işletim sistemi x64 işlemci, Office 2007 32 bit (64 bit versiyonu yokmuş), VBA eklentisi dll dosyasını nasıl seçmeli hangi dizine hangi komutla kaydetmeliyim?

  1. Moderatör 18 Temmuz 2018

   Mehmet Bey, Windows 64 bit için 32 bit bir program kurduysanız yapmanız gereken hem SysWOW64 hem de System32 klasörüne atmalısınız. Bu klasörler 64 bit için Windows klasörün içerisindedir.

   Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarı kapatarak açınız ve çalıştırmak istediğiniz programı çalıştırmayı deneyiniz. Yine çalışmaz ise bu sefer yazılımın ana klasörüne hangi DLL dosyasında hata aldıysanız o klasör içerisine de kopyalayınız.

   64 bit için 32 bit yazılım kurarken bilgisayar C sürücüsü içerisinde Program Dosyaları (x86) klasörün içerisini 32 bit yazılımı (oyun veya program farketmez) kurmaktadır. Buradan da ana klasörü bulabilirsiniz.

   Bu şekilde çalışacaktır. Size diğer tavsiyemiz ise site içerisinde DLL dosyasını sistem klasörün içerisine atarken nelere dikkat etmeliyiz yazısını okumanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde DLL uyarısı hakkında daha fazla bilginiz olacaktır.

   1. Mehmet 18 Temmuz 2018

    Teşekkürler