DLL Yükleme İşleminde Her Yapılan Yorum veya İşlemlere İtibar Etmeyiniz!

İnternet üzerinden birçok gerek yazılan yorumlar olsun gerekse yanlış yazılan iş ve eylemler olsun gün geçtikçe daha da fazlaşmaktadır.

Bu sebepten dolayı DLL yükleme sırasında yapılan işlemler hakkında internet üzerinden yapılan yorum veya her işleme itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Özellikle internet üzerinden en fazla yazılan yanlış yorumdan bahsedecek olursak DLL dosyasını sistem klasörüne atılmasının gerek olmadığından sıklıkla bahsedilmektedir.

DLL Yükleme İşleminde Her Yapılan Yorum veya İşlemlere İtibar Etmeyiniz!

Bu eylem kesinlikle yanlıştır. DLL dosyalarının işlevi tek başına çalışmayan başka bir uygulama ile birlikte çalışan ortak bir gereklilik dosyasıdır. Eğer sizin bilgisayarınızda açmak istenilen oyun veya program istendiği DLL mevcut değil veya hatalı ise size DLL dosyası bulunamadı veya buna benzer açılışta uyarı verecektir. Bunun çözümü ise DLL dosyasını temin etmek ve eksikliği gidermekten başka bir alternatifiniz yoktur.

Bazı durumlarda size site içerisinde paket yüklemesi yapmanızı tavsiye ederiz. Mesela Visual c++ veya Directx gibi. Bunun nedeni ise manüel olarak yükleme yapamayan kişilerin basitçe paket olarak yükleme yaparak DLL uyarısını çözmeleri içindir. Bu yüklemeler ise bazı DLL dosyaları için geçerli olup her DLL dosyasında geçerli olmayan bir durumdur.

Paket yüklemelerinde yüzlerce DLL dosyası aynı anda yine ilgili sistem klasörüne yüklenir, Sistem32 veya SysWOW64 klasörüne bu işlem otomatik olarak kurulum sırasında yapılır. Uyarı aldığınız DLL dosyası bozulmuş veya silinmiş olabilir paket yükleme ile uğraşmak yerine sadece o DLL dosyasını sistem klasörüne atmak doğru bir yol olacaktır. Her zaman manüel (el ile) olarak DLL dosyasını yüklemenizi tavsiye ederiz.

Bazı DLL dosyalarını oyun veya programın kök dizine atmak gerekebilir. Bu durum nadiren gözükür. Kök dizine atılma amacı ise yapımcı tarafından program veya oyunu çalıştırmak için DLL dosyasını kök dizinden çağırdığından yani oradan gördüğünden kaynaklanmaktadır.

Bu yazının sonundan anlayacağınız üzere DLL dosyasını sistem klasörüne atmama gibi bir durum kesinlikle olamaz. DLL dosyalarını ihtiyaç duyan program veya oyun sistem klasöründen çalıştırdığı için orada bulunmasını ister. DLL dosyasını sistem klasörünün içine atmayın demek ile olmayan bir şeyi çalıştırın demek aynıdır. Olmayan bir şey tabi ki çalışmaz!

İnternet üzerinden yapılan yanlış yorumlara ve bilgisi olmayan kişilerin işlemlerine itibar etmemenizi, her işlem yapan veya yorum yazanı biliyor olarak görmemenizi tavsiye ederiz.

DLL hakkında kendinizi geliştirmek istiyorsanız tavsiye ettiğimiz yazılara bakabilirsiniz.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

DLL Yükleme İşleminde Her Yapılan Yorum veya İşlemlere İtibar Etmeyiniz! için 4 Paylaşım Yapılmış

 1. Yasin Düz 10 Aralık 2018

  Yanlışlıkla system 32 ye birçok dll dosyası atım. 64 bit olmam rağmen hata alıyorum. Bazı uygulamalarda nasıl silebilirim tekrar.

  1. Moderatör 11 Aralık 2018

   Selam Yasin Bey, hangi DLL dosyalarını attığınızı biliyorsanız eğer siliniz. Bilmiyorsanız doğru bit sürümüne göre yani 64 bit olan DLL dosyalarını siteden indiriniz ve üzerine yazınız. Peki, bu DLL dosyaları bilgisayarımda kalsa sorun olur. Bilgisayarınız için sorun olmaz fakat DLL uyarısı alırsınız.

   Hata aldığınız DLL dosyasını da üzerine yazarak düzeltirsiniz. Tekrar söylemek isteriz, yanlışlıkla attığınız DLL dosyası sadece görev yapmaz ve DLL hatası verir, bilgisayara zarar vermez!

 2. Ahmet Atalay 21 Mayıs 2018

  Her kafadan bir ses çıkıyor hocam bilende konuşuyor bilmeyende.

  1. Moderatör 21 Mayıs 2018

   Ahmet Bey, haklısınız internette o kadar yanlış görüyoruz ki!