d3dx9_30.dll

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (14 Paylaşım Yapılmış)

d3dx9_30.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

d3dx9_30.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
9.12.589.0 32 Bit 916 KB ___ Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
9.12.589.0 64 Bit 1.3 MB ___ Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

d3dx9_30.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dx9_30.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_30.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

d3dx9_30.dll için Toplam 14 Paylaşım Yapılmış.

  1. Selam Enes Bey, DLL uyarısını çözmüşünüz çalıştırmak istediğiniz oyun ya da program hata vermiş. Orijinal oyun ya da program yüklemiyorsanız DLL uyarısını kaldırsanız dahi başka bir yerde hata verir sizde de hata vermiş zaten. Orijinal yükleme yapmadan başka bir yol yoktur.

  1. Selam Fahri Bey, oyunu açarken d3dx9_30.dll uyarısı alıyorsanız işletim sisteminizin bit sürümüne göre sayfa da anlatıldığı şekilde sistem klasörüne DLL dosyasını yükleyiniz.

  1. Selam Samet Bey,

   DLL özellikleri altında yazmaktadır. Bit yazılı alanın hemen altı, versiyon yazısın yanında.

  1. Emir Bey merhaba, sayfa içerisinde üst tarafta d3dx9_30.dll Dosya Özellikleri altında yer alan tablodan 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız 64 karşısında indir butonuna dokununuz, eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız 32 bit karşısında bulunan indir butonuna dokunuz.

   Eğer işletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmiyorsanız site içerisinde bulunan “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” yardım sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

   1. Merhaba @gaye sayfada dosya altında bulunan DLL dosyasını işletim sisteminiz bit sürümüne göre indirerek anlatılan şekilde yapmalısınız. Sayfayı okuyunuz, işlemleri yapınız.

 1. pes oyunuda aldım arkalar pes oyununu çalıştırırken ki dosyanının yanına atın buradan indirdiğiniz çalışıyor.

   1. Ulvi Bey merhaba, orada kullanıcımızın demek istediğini ilk olarak sistem klasörüne attım yine hata alınca bu sefer programın kurulu olduğunu ana klasöre atınca düzeldi.

    Sizin burada yapmanız gereken ilk olarak sayfada anlatıldığı üzere sistem klasörünün içerisinde DLL dosyasını yükleyiniz. Yine uyarı alırsanız bu sefer pes oyunun ilk klasörüne DLL dosyasını yükleyiniz. Bu şekilde DLL uyarısı çözülecektir.