d3dx9_30.dll

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (24 Paylaşım Yapılmış)

d3dx9_30.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

d3dx9_30.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
9.12.589.0 32 Bit 916 KB ___ Windows 11, 10, 8, 7 İndir
9.12.589.0 64 Bit 1.3 MB ___ Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

d3dx9_30.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dx9_30.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_30.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

d3dx9_30.dll için Toplam 24 Paylaşım Yapılmış.

 1. Merhabalar Wo Mic uygulamasına başlatırken 00xc7 hatası alıyorum.

  1. Selam Enes Bey, sorunuz çok kısa anlaşılır değil. Sorununuz DLL ile ya da d3dx9_30.dll ile alakalı olmayabilir.

  2. Selam Enes ilk olarak telefonu play yap. Sonra bilgisayardan başlat ve usp iste ne kullanıyorsan telefonda bilgisayarından onu seç gider.

 2. Pes 2013 indirdim denilen herşeyi doğru şekilde yatığıma eminim ama yine hata verdi. Oyunun kök dizisi tam olarak neresi oluyor bilmiyorum?

  1. Selam Ferdi Bey, kök dizin ilk kurulduğu dizinin adına verilir. Pes 2013 kurulum sırasında kurulum yerini değiştirmeden direk kurduysanız C:\Program Files\KONAMI\Pro Evolution Soccer 2013\ burada Pro Evolution Soccer 2013 kök dizindir.

  1. Selam Enis Bey, eğer d3dx9_30.dll uyarısı alıyor ve oyunu açamıyorsanız sayfada ki anlatılanları okuyarak yapınız. Oyunun açılma sırasından herhangi bir yerde d3dx9_30.dll yerde yazmıyorsa oyunun açılmaması d3dx9_30.dll ile değildir.

 3. Program ya da toplu iş dosyası olarak tanınmıyor yazıyor ne yapmalıyım?

  1. Selam Kadir Bey, DLL dosyasını yükleme işlemini sayfada anlatıldığı şekilde tam olarak yaptınız mı? DLL yüklediğinizde hata aldığınız yazılımı açmak istediğinizde tekrar DLL hatası aldıysanız şu yardım dokümanları okuyarak işlem yapınız. Bu yardım dokümanları DLL uyarısını çözmenizde size yardımcı olacaktır.

   * DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?
   * DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 4. Uygulama düzgün çalışamadı diyor ve kapat diyor. Acil yardım!

  1. Selam Enes Bey, DLL uyarısını çözmüşünüz çalıştırmak istediğiniz oyun ya da program hata vermiş. Orijinal oyun ya da program yüklemiyorsanız DLL uyarısını kaldırsanız dahi başka bir yerde hata verir sizde de hata vermiş zaten. Orijinal yükleme yapmadan başka bir yol yoktur.

  1. Selam Fahri Bey, oyunu açarken d3dx9_30.dll uyarısı alıyorsanız işletim sisteminizin bit sürümüne göre sayfa da anlatıldığı şekilde sistem klasörüne DLL dosyasını yükleyiniz.

  1. Selam Samet Bey,

   DLL özellikleri altında yazmaktadır. Bit yazılı alanın hemen altı, versiyon yazısın yanında.

  1. Emir Bey merhaba, sayfa içerisinde üst tarafta d3dx9_30.dll Dosya Özellikleri altında yer alan tablodan 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız 64 karşısında indir butonuna dokununuz, eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız 32 bit karşısında bulunan indir butonuna dokunuz.

   Eğer işletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmiyorsanız site içerisinde bulunan “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” yardım sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

   1. Merhaba Gaye Hanım, sayfada dosya altında bulunan DLL dosyasını işletim sisteminiz bit sürümüne göre indirerek anlatılan şekilde yapmalısınız. Sayfayı okuyunuz, işlemleri yapınız.

 5. Bende sizin gibi Pes oyununda aldım. Pes oyununu çalıştırırken dosyaların yanına bu indirdiğiniz d3dx9_30.dll dosyasını atın o zaman oyun çalışıyor.

  1. Hiç çalışmıyor ne yapmalıyım bende pes için deniyorum ama olmuyor.

   1. Ulvi Bey merhaba, orada kullanıcımızın demek istediğini ilk olarak sistem klasörüne attım yine hata alınca bu sefer programın kurulu olduğunu ana klasöre atınca düzeldi.

    Sizin burada yapmanız gereken ilk olarak sayfada anlatıldığı üzere sistem klasörünün içerisinde DLL dosyasını yükleyiniz. Yine uyarı alırsanız bu sefer pes oyunun ilk klasörüne DLL dosyasını yükleyiniz. Bu şekilde DLL uyarısı çözülecektir.