msvcr120.dll

msvcr120.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

msvcr120.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
12.0.40664.0 64 Bit 380 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.40664.0 32 Bit 389 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.30501.0 32 Bit 381 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.21005.1 32 Bit 387 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.21005.1 64 Bit 381 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

msvcr120.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\msvcr120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\msvcr120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

msvcr120.dll için 24 Paylaşım Yapılmış

 1. Bahadır Kaya 8 Nisan 2021

  Sen adamsın!

  1. Moderatör 8 Nisan 2021

   Selam Bahadır Bey, görüşünüz için teşekkür ederiz. Siteyi önermeyi lütfen unutmayınız.

 2. Hasan Yavuz 3 Mart 2021

  Bu dosyaları indirme ücretli midir?

  1. Moderatör 3 Mart 2021

   Selam Hasan Bey, sitede DLL indirme ve diğer tüm işlemler tamamen ücretsizdir.

 3. Umut Murat Kara 13 Aralık 2020

  iyi günler bende ki hatayı aynen yazıyorum. Bir şeyleri eksik yapıyorum sanırım 🙂 beceremedim. LCore.exe – Sistem Hatası. Kod yürütülmesi devam edemiyor çünkü MSVCP120.dll bulunamadı. Programı yeniden yüklemek bu sorunu çözebilir. Yardımcı olursanız sevinirim. Emeğinize sağlık.

  1. Moderatör 13 Aralık 2020

   Selam Umut Bey, DLL dosyasını yüklerken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Buradan sizin bilgisayarınızda neler yaptığınız nerede yanlış ya da eksik yaptığınızı bilmeyiz. Sitede şu yardım dökümanları sizin doğru bir DLL yüklemeniz için size çok yardımcı olacaktır.

   1 – Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?
   2 – DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?
   3 – DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 4. Görkem Halhal 15 Kasım 2020

  Merhabalar, diğer bilgisayarımdan yeni bilgisayarıma sims4 dosyalarını aktarıyordum dosyaları aktarması bittikten sonra bende de 120 dll sorunu veriyor.

  Dediğiniz şekilde 64 bit bilgisayarıma uygun dosyayı yükledim. Dediğiniz dosyalara da attım dosyayı atarken yönetici izni lazım falan gibi bir uyarı çıktığında ise devam tuşuna tıkladım.

  Yine de işe yaramadı dediğiniz gibi CMD yerine de kodu yazdım fakat kodu yazdığımda “ikili dosyanın belirtilen yolda depolandığından emin olun veya ikili dosyada ya da buna bağımlı.DLL dosyalarında sorun olup olmadığını denetlemek üzere hata ayıklayın.” diyor.

  Yazdığınız onarma kodunu da yazdım fakat hala açılmıyor nerede yanlış yapıyorum lütfen yardımcı olur musunuz? :))

  1. Moderatör 15 Kasım 2020

   Merhaba Görkem Bey, DLL dosyası yüklerken bilgisayarınızda yönerici olmanız şart ve bazı virüs koruma programları DLL dosyasını siz yükleseniz dahi işlemden hemen sonra sormadan silebiliyor.

   Sorunuz ile tamamen alakalı önceden hazırladığımız sayfalarda sorunuz hakkında tüm detayları yardım sayfalarında verdik. Bu yardım sayfalarını okuduğunuzda aklınızda olan tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

   * DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?
   * DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

 5. Belgin Salih 19 Eylül 2020

  Öncelikle söylemem gerekir ki, emeğiniz için teşekkür ederiz, anlaşılır ve hoş bir dilde özverili bir biçimde anlatmışsınız. Fakat benim anlayamadığım bir kısım var, ilk madde ile ilgili: “İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.”

  DLL dosyasını Açıp içindeki kodları mı kopyalamalıyız? Yoksa “Dosyaları panoya kopyala” seçeneğine mi tıklamamız gerekiyor?

  1. Moderatör 19 Eylül 2020

   Selam Belgin Hanım, DLL dosyası sıkıştırımış halde Winrar ile açıyor klasör içerisinde DLL dosyasını çalıştırmadan açmadan direk kopyalayarak sistem klasörüne yüklüyorsunuz. DLL dosyaları açılmaz, üzerinden değişiklik yapılmaz. DLL dosyalarını sadece yazılımcılar ve DLL yazma hakkında bilgi sahibi olanlar değiştirebilir bu sizinle, normal kullanıcılar için alakalı değildir. DLL dosyasını olduğu şekilde klasördenda alarak sistem klasörüne yükleyeceksiniz.

 6. Samet Gülen 9 Nisan 2020

  Dediğiniz her işlemi yapmama rağmen oyunum hala msvcr120.dll bulunamadığından başlatılamadı hatası veriyor.

  1. Moderatör 9 Nisan 2020

   Selam Samet Bey, DLL dosyasını yüklerken koruma programları sistem dosyası olduğundan engelliyor ya da direk silebiliyor.

   Manüel olarak yükleme yapamıyorsanız Visual C++ 2013 ve Visual C++ yeniden dağıtılabilir paketini kurabilirsiniz. İçerisinde msvcr120.dll otomatik olarak yüklenecektir. Yüklerken işletim sisteminizin bit sürümüne göre yüklediğinize emin olunuz!

 7. Ferhat Saklı 27 Ağustos 2019

  Çok sağol admin kralsın?

  1. Moderatör 27 Ağustos 2019

   Teşekkür ederiz Ferhat Bey, DLL hakkında ne zaman isterseniz buradan bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınıza her zaman cevap verilecektir.

 8. Nisa Sönmez 8 Mayıs 2019

  Ya çok teşekkür ederim sayenizde en çok açmak istediğim oyunu açabildim. ♥

 9. Hikmet Acımasız 13 Ocak 2019

  Saol işime yaradı, yardımlar için teşekkür.

  1. Moderatör 13 Ocak 2019

   Sizde sağ olun Hikmet Bey, ne zaman isterseniz buradan bizlere ulaşabilirsiniz.

 10. Rıza Baran 3 Ocak 2019

  Yaptım ama yine hata veriyo bende menyoo traıner var.

  1. Moderatör 4 Ocak 2019

   Rıza Bey merhaba, bilgisayarınıza yönetici girişi yaptığınıza, sayfada ki işlemleri doğru bir şekilde okuyarak uyguladığınıza ve işletim sisteminizin bit sürümüne göre doğru DLL dosyasını indirdiğinize emin olarak işlemleri yapınız. Yine msvcr120.dll hatası devam ederse buradan detayları ile birlikte dönüş yapınız. Yazdıklarımızı uyguladığınızda düzelecektir.

   Ayrıca size site içerisinde yer alan DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler? yardım sayfasına giderek sistem klasörünün içerisine DLL dosyası nasıl yüklenir bilgisini okumanızı tavsiye ederiz.

 11. Hakan Şengüleroğlu 17 Temmuz 2018

  Yararlı oldu teşekkür ederim.

 12. Suat Duyan 12 Ocak 2018

  Msvcr120.dll dosyasının 64 bit için 12.0.21005.1 versiyonun özelliklerini detaylı olarak paylaşabilir misiniz?

  1. Şehzade 12 Ocak 2018

   Suat Bey iyi geceler, msvcr120.dll dosyasının 64 bit işletim sisteminde çalışacak şekildedir.

   msvcr120.dll özellikleri ayrıntısını üst resim de görebilirsiniz.

 13. Hasan Aydoğan 14 Haziran 2017

  Hedef klasöre bütün izinleri açmama rağmen erişim engellendi diyor.

  1. Şehzade 14 Haziran 2017

   Siz system klasörü içerisine DLL dosyasını atarken anladığım kadarıyla bu hatayı alıyorsunuz. Bunun nedeni sizin Windows içerisinde bulunan dosyaları yönetici girişi yapmadığınızdan izin vermiyor.

   Burada yapmanız gereken standart kullanıcı ile değil de yönetici olarak girerek dosyayı atmanız gerekmektedir. Yönetici olarak dosyayı atığınızda hiç bir sorunla karşılaşmadan direk olarak system dosyasının içerisine atabilirsiniz. Yönetici giriş yaparak denemelisiniz.