msvcr120.dll

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (16 Paylaşım Yapılmış)

msvcr120.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

msvcr120.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
12.0.40664.0 64 Bit 380 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
12.0.40664.0 32 Bit 389 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
12.0.30501.0 32 Bit 381 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
12.0.21005.1 32 Bit 387 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir
12.0.21005.1 64 Bit 381 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista, XP İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

msvcr120.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\msvcr120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\msvcr120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

msvcr120.dll için Toplam 16 Paylaşım Yapılmış.

 1. Öncelikle söylemem gerekir ki, emeğiniz için teşekkür ederiz, anlaşılır ve hoş bir dilde özverili bir biçimde anlatmışsınız. Fakat benim anlayamadığım bir kısım var, ilk madde ile ilgili: “İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.”

  DLL dosyasını Açıp içindeki kodları mı kopyalamalıyız? Yoksa “Dosyaları panoya kopyala” seçeneğine mi tıklamamız gerekiyor?

  1. Selam Belgin Hanım, DLL dosyası sıkıştırımış halde Winrar ile açıyor klasör içerisinde DLL dosyasını çalıştırmadan açmadan direk kopyalayarak sistem klasörüne yüklüyorsunuz. DLL dosyaları açılmaz, üzerinden değişiklik yapılmaz. DLL dosyalarını sadece yazılımcılar ve DLL yazma hakkında bilgi sahibi olanlar değiştirebilir bu sizinle, normal kullanıcılar için alakalı değildir. DLL dosyasını olduğu şekilde klasördenda alarak sistem klasörüne yükleyeceksiniz.

 2. dediğiniz her işlemi yapmama rağmen oyunum hala msvcr120.dll bulunamadığından başlatılamadı hatası veriyor

  1. Selam Samet Bey, DLL dosyasını yüklerken koruma programları sistem dosyası olduğundan engelliyor ya da direk silebiliyor.

   Manüel olarak yükleme yapamıyorsanız Visual C++ 2013 ve Visual C++ yeniden dağıtılabilir paketini kurabilirsiniz. İçerisinde msvcr120.dll otomatik olarak yüklenecektir. Yüklerken işletim sisteminizin bit sürümüne göre yüklediğinize emin olunuz!

  1. Teşekkür ederiz Ferhat Bey, DLL hakkında ne zaman isterseniz buradan bizlere ulaşabilirsiniz. Sorularınıza her zaman cevap verilecektir.

 3. Ya Çok teşekkür ederim Sayenizde En Çok açmak istediğim oyunu açabildim ♥

  1. Rıza Bey merhaba, bilgisayarınıza yönetici girişi yaptığınıza, sayfada ki işlemleri doğru bir şekilde okuyarak uyguladığınıza ve işletim sisteminizin bit sürümüne göre doğru DLL dosyasını indirdiğinize emin olarak işlemleri yapınız. Yine msvcr120.dll hatası devam ederse buradan detayları ile birlikte dönüş yapınız. Yazdıklarımızı uyguladığınızda düzelecektir.

   Ayrıca size site içerisinde yer alan DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler? yardım sayfasına giderek sistem klasörünün içerisine DLL dosyası nasıl yüklenir bilgisini okumanızı tavsiye ederiz.

 4. msvcr120.dll dosyasının 64 bit için 12.0.21005.1 versiyonun özelliklerini detaylı olarak paylaşabilir misiniz?

  1. Suat Bey iyi geceler, msvcr120.dll dosyasının 64 bit işletim sisteminde çalışacak şekildedir.

   msvcr120.dll özellikleri ayrıntısını üst resim de görebilirsiniz.

  1. Siz system klasörü içerisine dll dosyasını atarken bu hatayı alıyorsunuz anladığım kadarıyla.

   Bunun nedeni sizin windows içerisinde bulunan dosyaları yönetici girişi yapmadığınızdan izin vermiyor.

   Burada yapmanız gereken standart kullanıcı ile değilde yönetici olarak girerek dosyayı atmanız gerekmektedir. Yönetici olarak dosyayı atığınızda hiç bir sorunla karşılaşmadan direk olarak system dosyasının içerisine atabilirsiniz. Yönetici giriş yaparak denemelisiniz.