msvcp120.dll

msvcp120.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

msvcp120.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
12.0.21005.1 32 Bit 115 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.21005.1 64 Bit 153 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

msvcp120.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\msvcp120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\msvcp120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

msvcp120.dll için 39 Paylaşım Yapılmış

 1. Yağız Çelik 2 Mayıs 2021

  Dosya tc isimli siteden Wallpaper engine indirdim normalde çalışırdı ancak şuan ”Kod yürütülmesi devam edemiyor çünkü MSVCP120.dll bulunamadı. Programı yeniden yüklemek bu sorunu çözebilir” diyor yeniden yükledim yine aynı şey oldu. Lütfen yardım edin ne yapacağım?

  1. Moderatör 2 Mayıs 2021

   Selam Yağız Bey, sayfada işletim sisteminizin bit sürümüne göre yükleme yapınız. Bu işlem manüel işlemdir. Eğer manüel işlemde başarılı olamazsanız Microsoft Visual C++ 2013 kurabilirsiniz. Microsoft Visual C++ 2013 içerisinde msvcp120.dll otomatik olarak yüklenmektedir. Tavsiyemiz sayfada anlatıldığı şekilde manüel olarak yapmanızdır. Bir sefer manüel işlemi doğru yaptığınızda artık msvcp120.dll uyarısı ile karşılaşmazsınız.

 2. Erdem Şimşek 30 Ekim 2020

  Merhaba Wampserver kurulumunu yaparken msvcp120.dll hatası alıyorum. Msvcp120.dll yükleyip kurdum ama yine aynı hatayı alıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Moderatör 30 Ekim 2020

   Selam Erdem Bey, WampServer kurulu olduğun ilk klasöre DLL dosyasını yükleyiniz.

 3. Asım Ekim 14 Eylül 2020

  Merhabalar Yukarıda yazanların hepsini teker, teker okuyarak yaptım. CMD komut sistemine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştıra bastım.

  Orada yazılı olan komutu girip enter tuşuna basım ve bana şöyle bir uyarı verdi: “C:\Windows\SysWOW64\msvcp120.dll” modülü çalıştırdığınız Windows sürümüyle uyumlu olmayabilir.

  Modülün regsvr32.exe dosyasının x86 (32 bit) veya x64 (64 bit) sürümüyle uyumlu olup olmadığını denetleyin. Bu şekilde bir yazı çıktı, tam olarak anlamadım ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. Moderatör 14 Eylül 2020

   Selamlar Asım Bey, işletim sisteminizin bit sürümüne göre doğru DLL dosyasını indirdiğinizi kontrol ederek tekrar deneyiniz.

   şletim sisteminizin bit sürümünü doğruluğu için şu yardım sayfasını “Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?” dikkatli olarak okuyarak işletim sistemi bit sürümüne emin olunuz.

 4. Yaren Düzgün 26 Haziran 2020

  Yardım edin yapamıyorum. Benin yani şöyle bir klasör söylemişsiniz. Bilgisayar da iki saat klasör arıyorum bu siteden çıkınca siz cevap verirseniz göremeyebilirim. Lütfen bana instagram sosyal medya adresinden yazar mısınız? Adresim ins: yarenndzz olarak bulabilirsiniz.

  1. Moderatör 26 Haziran 2020

   Selam Yaren Hanım, sistem klasöründen bahsediyorsanız Windows içerisindedir. Bir yere işletim sisteminizin bit sürümüne göre nasıl yapılacağını not alarak yükleme yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

 5. Bekir Tarık 2 Mayıs 2020

  3 gündür tüm yabancı ve Türkçe kaynaklardan denedim. Hep hatayı almaya devam ettim. Sayenizde sonunda açıldı çok teşekkürler.

  1. Moderatör 2 Mayıs 2020

   Selamlar Bekir Bey. Yabancı siteler sizi bizden iyi anlayamaz, DLL ile akala sorunlar için direk buraya gelirsiniz.

   DLLdosyaindir.com tamamen Türkçe ve Türk moderatörler tarafından hazırlanmakta, yönetilmektedir. Bizleri önermeyi lütfen unutmayınız. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 6. Çağlar 24 Ocak 2020

  hatayı witcher 3 te alıyorum. ancak cmd ile yap dediğiniz bölümde modülün regsvr.32 dosyasının x86 veya x64 sürümüyle uyumlu olduğunu kontrol ediniz yazıyor. siteye resim eklense her şey daha kolay olacak

  1. Moderatör 25 Ocak 2020

   Selam Çağlar Bey, sitede bulunan indirmenin bit sürümüne göre doğru indirdiğinize emin olarak tekrar deneyiniz veya Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 yüklemesi yapınız düzelecektir.

 7. Yaşar Sancar 11 Temmuz 2019

  Yönetici olarak çalıştır menüsüne tıkladıktan sonra karşıma herhangi bir komut penceresi çıkmadı. Yine aynı hatayı verdi.

  1. Moderatör 12 Temmuz 2019

   İyi geceler Yaşar Bey, komut penceresi o kadar da önemli değil. Siz sayfada DLL dosyasını sistem klasörüne doğru bir şekilde atarsanız sorun çözülecektir. CMD komut penceresi yerine bilgisayarı kapatıp açmanız da yeterli olacaktır. CMD komut penceresi daha çok daha bilgili kişilerin DLL dosyasının düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeleri içindir.

   CDM geçin DLL dosyasını doğru yükleyin yeterlidir.

 8. Musa Talha 24 Aralık 2018

  CDM üzerinden RegSvr32 C:\Windows\System32\msvcp120.dll komutunu girip enter dedikten sonra bu hatayı alıyorum. Regsvr32 c:\windows\SysWOW64\msvcp120.dll modülü yüklenemedi İkili dosyanın belirtilen yolda depolandığından emin olun veya ikili dosyada ya da buna bağımlı DLL dosyalarında sorun olup olmadığını denetlemek üzere hata ayıklayın. Belirtilen modül bulunamadı. Lütfen yardım edin!

  1. Moderatör 24 Aralık 2018

   Musa Bey, iyi akşamlar. Yukarıda verilen hatayı bilgisayarınızda msvcp120.dll dosyası olmadığı için almışınız buradan yapmanız gereken sayfada anlatıldığı üzere sistem klasörünün içerisine DLL dosyasını yüklemeniz olacaktır.

   Yukarı da bahsedilen işlemleri Windows işletim sisteminizin sürümüne göre uyguladığınız da DLL hatası çözülecektir. Sayfada yazılan işlemleri yapmanız yeterlidir. İşlemleri uygulayınız ve yine sorun tekrarlarsa dönüş yapınız. Başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

 9. Tuğba Aydemir 10 Kasım 2018

  Yardım edin.

  1. Moderatör 11 Kasım 2018

   Tuğba Hanım, sorunuzu anlamadığımız için sorunuza cevap veremiyoruz. Ne için yardım istediğinizi biraz daha detaylı anlatabilir misiniz? Sitede yazılı olan işlemleri uyguladınız mı? Site içerisinde bulunan DLL Destek Merkezi alanından sorulan soruları ve cevapları incelediniz mi?

 10. Kayra 6 Eylül 2018

  dll yi klasörle mi yoksa sadece içindeki ni mi yapıştıracağız?

  1. Moderatör 6 Eylül 2018

   Selamlar, DLL dosyasını siteden indirerek Winrar ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını 32 bit için System32 klasörünün içerisine, 64 bit işletim sistemi içinde SysWOW64 ve System32 klasörünün içersine yükleyeceksiniz.

 11. Zeynep 23 Ağustos 2018

  regsvr32 c:\windows\SysWOW64\msvcp120.dll modülü yüklenemedi İkili dosyanın belirtilen yolda depolandığından emin olun veya ikili dosyada ya da buna bağımlı .DLL dosyalarında sorun olup olmadığını denetlemek üzere hata ayıklayın. Belirtilen modül bulunamadı. Hatası alıyorum sims 4te msvcp120.dll hatası alıyorum

  1. Moderatör 23 Ağustos 2018

   Zeynep Hanım tekrar iyi bayramlar, Windows 10 için nasıl yönetici girişi yaparak komut istem ekranına gireceğinizi alt tarafta cevapladık. Bu sorunun cevabı ise yönetici girişi yaptıktan sonra Windows 10 işletim sistemlerinden hangi bit sürümünü kullanıyorsanız sayfada anlatıldığı gibi sistem klasörüne uygulayınız.

   Eğer yine msvcp120.dll hatası alırsanız bu sefer oyun klasörünün ilk kurulu olduğu dizine indirmiş olduğunuz ve sistem klasörüne uygulamış olduğunuz DLL dosyasını buradan silmeden oyun klasörünün kök dizinine yükleyiniz. Bilgisayarınızı kaparak tekrar açınız düzelecektir.

 12. Zeynep 23 Ağustos 2018

  “Yönetici olarak çalıştır” menüsü dediğiniz şeyi nereden açabilirim? Windows 10 kullanıyorum.

  1. Moderatör 23 Ağustos 2018

   Zeynep Hanım iyi bayramlar, Windows 10 başlat menüsünden tüm uygulamalar alanına gidiniz. Burada Windows sistemi ve Komut İstemi menüsünden fare ile sağ tuşu başarak yönetici olarak çalıştır demeniz yeterlidir. Fare ile sağ tuşa basmalısınız bu hususa dikkat ediniz.

   CMD Komut penceresini farklı şu yollada açabilirsiniz.

   Windows 10 kurulu olduğun klasör içerisine giderek System32 klasörü içerisinde yer alan cmd.exe dosyası üzerinde fare ile sağa tıklayarak yönetici olarak çalıştırı da kullanabilirsiniz.

   1. Zeynep 23 Ağustos 2018

    söylediğiniz her şeyi eksiksiz yaptım fakat hâlen aynı hatayı alıyorum

    1. Moderatör 23 Ağustos 2018

     Zeynep Hanım, manüel olarak yükleme yapamadıysanız size önerimiz Sims Oyunu Msvcp120.dll Uyarısı Alanlar için Yöntemler yardım sayfasına giderek sayfa içerisinde yer alan 2. yöntemi yapmanız olacaktır. 2. yöntem ile bilgisayarınıza msvcp120.dll dosyasını yükleyen Visual C++ Redistributable Packages for Visual Studio 2013 paketi kuracağınızdan uyarı çözülecektir.

 13. xXx 20 Ağustos 2018

  Öncelikle kolay gelsin msvcp120.dll dosyası 32 bit ve 64 bit olmak özere 2 adet var ama sitede ki linkler den İNENLER IKISİDE 32 BİT lütfen yardım.

  1. Moderatör 20 Ağustos 2018

   İyi günler, versiyonları aynı olduğundan bir karışıklık olmuş. Sayfa içerisinde 64 Bit olan indirme düzeltilmiştir. Her iki bit içinde gerekli kontroller yapılmıştır. Bilgilendirme için teşekkür ederiz.

   Üst resimde msvcp120.dll 12.0.21005.1 64 bit için detaylı DLL özellikleri size verdik. Buradan sizde kontrol edebilirsiniz.

 14. ilhan 29 Haziran 2018

  abi CMD ye kopyaladım yapıştırdım enter e bastım ve şu hatıyı veriyor msvcp120.dll modülünü çalıştırdınız windows sürümüyle uyumlu olmayabilir modülün regsvr.exe s86(32 bit) veya x64 (64 bit) uyup uymadığını denetleyin yazıyor abi acil yardım lütfen

  1. Moderatör 30 Haziran 2018

   İlhan Bey, merhaba siz sayfada bulunan DLL dosyasını doğru bit sürümüne göre indirdiniz mi? Eğer Windows bit sürümünüzü bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? yardım sayfasına giderek öğreniniz ve bit sürümünüze döre doğru DLL dosyasını indirerek uygulayınız.

   Başka bir yerden indirdiyseniz DLL dosyasının kaç bit sürümünü desteklediğini öğrenmenizi tavsiye ederiz. DLL Dosyası 64 Bit mi, 32 mi? Nasıl Anlarım? yardım sayfasından sizde bulunan DLL dosyasının kaç bit uyumlu olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca size DLL dosyalarının bit sürümün neden uyumlu olması gerektiğini anlatan DLL Dosyasında Windows 32 Bit ve 64 Bit Uyumu Önemi yardım sayfasını da incelemenizi tavsiye etmekteyiz.

   Yukarıda yazmış olduğum cevabı detayları ile okuduğunuzda uyarı kalkacak ve DLL bit sürümü hakkında tüm bilgileri öğrenmiş olacaksınız.

 15. mehmet 31 Mart 2018

  sims4 oyununda hata alıyordum arkadaşlar eğer sizde oyunda hata alıyorsanız benim gibi 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız ilk olarak SysWOW64 klasörünün içerisine atın oyunu açmayı deneyin eğer oyun açmazsa sims4 kurulu olduğu klasörün içerisine atın çalışacaktır. Ben bu şekilde yaptım çalıştı yardım isteyen olursa yardım da edebilirim basit aslında ilk sistem klasörüne aıyorsunuz yine dll hatası olursa bu seferde oyunun kurulu olduğu klasöre attın mı tamamdır

  1. Şadi 11 Nisan 2018

   oyunun kurulu olduğu derken yardım edermisin benim The sims 4 sorunu

   1. Şehzade 11 Nisan 2018

    Oyunu hangi klasör içerisine kuruyorsanız o klasörün kök dizini atmanız gerekli. Yani Program Files içerisine sims4 klasörünün içerisindeyse oyun burada kök dizin sims4 klasörüdür. Direk bu klasörün içerisine atmanız gerekiyor. Oyunun klasörünün ilk klasörü diyedebiliriz.

 16. ismail 15 Mart 2018

  Selam.Komutu regsvr32 c:\windows\System32\msvcp120.dll şeklinde yazmama rağmen hata alıyorum.

  1. Şehzade 16 Mart 2018

   Hata nedir? Yazabilir misiniz?

 17. bekir 1 Mart 2018

  çok teşekkürler saatlerdir uraşıyodum yapamadım ama şimdi oldu.

  1. Şehzade 1 Mart 2018

   Bekir Bey, bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 18. Rıza 29 Ocak 2018

  Komut penceresine ‘regsvr32 c:\windows\SysWOW64\dlldosyaadı(.)dll’ yazdım modülü yüklenemedi hatası verdi neden acaba ?

  1. Şehzade 30 Ocak 2018

   Rıza Bey; komutu şu şekilde yazmalısınız. regsvr32 c:\windows\SysWOW64\msvcp120.dll doğrusu bu şekildedir. Sayfada bahsedilen dlldosyaadı(.)dll hangi DLL dosya ismi ise onu yazın anlamındadır.