vcomp120.dll

vcomp120.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

vcomp120.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
12.0.21005.1 32 Bit 56 KB Microsoft® C/C++ OpenMP Runtime Windows 11, 10, 8, 7 İndir
12.0.21005.1 64 Bit 60 KB Microsoft® C/C++ OpenMP Runtime Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

vcomp120.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\vcomp120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\vcomp120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

vcomp120.dll için 6 Paylaşım Yapılmış

 1. Emre Kartal 27 Temmuz 2019

  Yukarıda belirtmiş olduğun dosyayı indirip belirttiğin dosya içine kopyaladım. Sonrasında aşağıdaki adımları izledim yine çalışmadı. ” Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\vcomp120.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. Dostum aynı hata devam ediyor. Dediklerin işe yaramadı!

  1. Moderatör 28 Temmuz 2019

   Selam Emre Bey, alt tarafta ki sorunuzun devamı olarak (dll yükleme işlemi böyledir) manüel olarak yüklemede bir yerde eksik veya yanlış yapmış olabilirsiniz. DLL dosyasını manüel olarak yükleme işlemi yapamadıysanız paket yüklemesi yapabilirsiniz.

   Visual C++ 2013 paketi vcomp120.dll dosyasını bilgisayarınıza otomatik olarak yükler. Normalde kısa ve diğer DLL dosyaları yükleme gereği olmadan manüel DLL yükleme (sayfada anlatıldığı gibi) yapmanızı tavsiye ediyoruz. Manüel yüklemeyi yapamayanlar için de Visual C++ 2013 indirerek kurmalarını tavsiye ediyoruz.

   Microsoft Visual C++ 2013 sayfasına giderek işletim sisteminizin bit sürümüne göre (Windows 64 bit veya 32 bit hangisini kullanıyorsanız) paketi indiriniz, kurunuz. Bu şekilde vcomp120.dll dosyası otomatik sistem klasörüne yükleyerek sorun çözülecektir. Tekrar sorun yaşarsanız bu cevabın altından bizlere yazabilirsiniz.

 2. Servet Tokmak 22 Mart 2018

  Dediklerinizi harfiyen uyguladım çözülmedi.

  1. Şehzade 22 Mart 2018

   Selam Servet Bey, sorunuz tam olarak anlaşılmadı. Sadece yapamadığınızı anladık ama ne yapamadığınızı anlayamadık! Sorunuzu lütfen soru sorarken yapılması gerekenler kısmını okuyarak tekrar sorabilir misiniz? Bu şekilde soruyu anlayacağımızdan size yardımcı olabiliriz.

   1. Emre Kartal 27 Temmuz 2019

    Diyor ki! Yukarıda belirtmiş olduğun işlem maddelerinin hepsini yaptım, uyguladım ancak çalışmadı. Yapacağın dosyanın içeriği hatalı olabilir mi? demiş. 🙂

    1. Moderatör 28 Temmuz 2019

     Tekrar selam Emre Bey, DLL yükleme işlemi bu şekildedir. Sitede bulunan tüm DLL dosyaları orijinal DLL dosyalarıdır. Bit sürümüne göre yanlış indirme yapmış olabilirsiniz veya başka bir yerde bir eksiklik DLL yüklemesi yapamayanlar için DLL paket yüklemesi de tavsiye ederiz. Nasıl yükleyeceğinizi üst tarafta diğer yorumunuza cevaben anlattık.

     Manüel olarak DLL yükleme doğru bir şekilde yapabilmeniz için size şu yardım sayfalarını okumanızı tavsiye ederiz.