msvcp110.dll

msvcp110.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

msvcp110.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
11.0.50727.1 32 Bit 120 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir
11.0.50727.1 64 Bit 151 KB Microsoft® C Runtime Library Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

msvcp110.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\msvcp110.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\msvcp110.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

msvcp110.dll için 8 Paylaşım Yapılmış

 1. Yiğit 12 Ekim 2019

  Nba2k16 da MSVCP110.dll bulunamadı diyor ne yapmam lazım?

  1. Moderatör 12 Ekim 2019

   Selam Yiğit Bey, sayfada yazılı işlemleri uygulamanız yeterlidir. DLL dosyaları programları ortak kullandıkları dosyalardır.

   Sayfada anlatılan işlemi bilgisayarınızda uygulayınız, sorun tekrar eder ise buradan dönüş yapınız. Sayfada yazılı DLL işlemlerini doğru bir şekilde yaptığınızda bilgisayarınızda MSVCP110.dll uyarı kalkacak ve bir daha bozulma ve silinme olmaz ise gelmeyecektir.

 2. Ahmet kaygın 2 Nisan 2018

  Bulunamadı diyor çok denedim.

  1. Şehzade 2 Nisan 2018

   Ahmet Bey bazı virüs programları siz sistem klasörünün içerisine atsanız dahi silebiliyor DLL dosyasını sistem klasörüne kopyalarken geçici olarak virüs ve güvenlik duvarlarını devre dışı bırakınız ve bilgisayarınızı kapatarak tekrar açınız.

   Diğer bir husus ise yönetici olarak giriş yapmanız gerekmektedir. İlk bilgisayar açılışta girmiş olduğunuz kullanıcı yönetici yani dosyaları değiştirme ile yetkili olması gerekmektedir. Yönetici girişi yapıp yapmadığınızı da kontrol ediniz. Bu şekilde doğru yere attığınızda DLL bulunamadı uyarısı kalmayacaktır.

   Size ayrıca DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler? yazısını okumanızı da tavsiye ederiz.

 3. Ömer Nadir 30 Aralık 2017

  Bep-buy-23 enerji kimlik belgesi programı kullanıyorum. Programda işlemler bittikten sonra sistemin 3D sini gösteren bir menü var tıkladığımda PC uyarısı çıkıyor. msvcp110.dll dosyası bilgisayarınızda yüklü değil diyor. fakat sisteme girip baktığımda dosyalar yüklü ve ayrıca internetten indirdiğim dll dosyasınıda yapıştırdım hala sonuç alamadım.

  1. Şehzade 30 Aralık 2017

   Ömer Bey iyi akşamlar bazı program veya oyunlarda ki sizinki program msvcp110.dll dosyasını programın kök dizinine atmak gerekebiliyor. DLL dosyasını oradan okuyor. Programın kurulu olduğu ana dizine msvcp110.dll dosyasını atınız. Hatanız çözülecektir.

   Olumlu veya olumsuz dönüşlerinizi bekliyorum. Bit sürümünüzü indirirken doğru bit sürümü olan msvcp110.dll dosyasını indirdiğinize emin olunuz. Kullanıcıları genellikle bu hatayı yapıyorlar. 64 Bit olan işletim sistemine 31 bit dll dosyasını kopyaladığı için hata devam ediyor.

   1. Emre Çongar 2 Mart 2018

    Hocam merhabalar, Ömer Bey yazmamış fakat ben dönüş yapayım dedim. Siz dedikten sonra farkettim ki program kendi kök dizininden çağırıyor kütüphaneleri. Sizin önerinizden sonra uygulayınca problem kalmadı. Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için. İyi çalışmalar.

    1. Şehzade 2 Mart 2018

     Bilgilendirme için teşekkür ederiz Emre Bey. Burada soru cevap tarzı yaparak diğer kullanıcılara yol göstermeyi amaçlıyoruz. Sizin gibi değerli kullanıcılar görüşlerini bizimle paylaşmaları gerçekten bizi memnun ediyor. Sayenizde birçok kullanıcı sorunu nasıl çözebilecekleri anlayabiliyor, tekrar teşekkürler.