d3dx9_39.dll

d3dx9_39.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

d3dx9_39.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
9.24.949.2307 32 Bit 1.4 MB ___ Windows 11, 10, 8, 7 İndir
9.24.949.2307 64 Bit 1.7 MB ___ Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

d3dx9_39.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dx9_39.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_39.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

d3dx9_39.dll için 26 Paylaşım Yapılmış

 1. Abdullah Polat 17 Ekim 2021

  C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_39.dll” modülü yüklendi, ancak DllRegisterServer giriş noktası bulunmadı. ”C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_39.dll” öğesinin geçerli bir DLL veya OCX dosyası olduğundan emin olun ve yeniden deneyin. İkiside aynı uyarıda yazıyor. Bir de DLL ve OCX hatası gösterdi. “.Dll” modülü yüklendi ancak giriş noktası bulunamadı yazıyor. Sorun nedir?

  1. Moderatör 18 Ekim 2021

   Selam Abdullah Bey, koruma programlarından bir ya da bir kaçı DLL dosyasını engellemediğini emin olunuz. Virüs koruma programları ya da güvenlik duvarı DLL dosyasını engelliyor ya da silebiliyor. Geçici olarak kapatarak SysWOW64 klasörüne DLL dosyasını yükleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız bilgisayarcınızdan yardım alınız.

 2. Ferhat Eray Çakır 15 Ekim 2021

  Yazdıklarını uyguladım CDM komut ekranında DLL veya OCX dosyasının bulunduğundan emin olun hatası çıkıyor. Bir türlü çözmedim.

  1. Moderatör 15 Ekim 2021

   Selam Ferhat Bey, doğru bit sürümünü indirdiğinize ve doğru bir şekilde DLL dosyası yüklediğinize emin olunuz. Alt tarafta ki 2 yardım dokümanları size yönlendirecektir.

   1. Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?
   2. DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?

 3. Mustafa 9 Ağustos 2020

  komut penceresinden dahi yaptın olmuyor hata yiyor dll hata ayıklayın falan bir şeyler diyor öyle yapınca da kafayı yiyeceğim

 4. rahmi 21 Haziran 2020

  yalın anlamışınız oldu teşekkürler diğerleri gibi gereksiz detaylar yok

  1. Moderatör 21 Haziran 2020

   Selam Rahmi Bey, teşekkür ederiz. DLL dosyasını sistem klasörüne yüklenecek hepsi bu kadar karışık gibi geliyor ama DLL yükleme bu kadar basit bir işlemdir.

 5. yasin 23 Mart 2020

  teşekkür ederim. işe yaradı.

  1. Moderatör 23 Mart 2020

   Selam Yasin Bey, bilgilendirme için teşekkür ederiz.

 6. efe yılma 13 Haziran 2019

  tüm işlemleri yaptım ancak eğer olmuyorsa “Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_39.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.” bu yazılanı anlayamadım. Lütfen yardımcı olur musunuz.

  1. Moderatör 14 Haziran 2019

   Efe Bey, komut çalışıp çalışmadığı için gereken bir komuttur. Komuta fazla takılmanıza gerek yok. Siz DLL dosyasını bilgisayarınızda yönetici giriş yaparak düzgün yükleyin yeterli olacaktır, işlemi bir daha kontrol ederek yükleme yapınız.

 7. Yusuf 10 Ekim 2018

  Cmd de yazdığımd modül yüklendi ancak register server giriş noktası bulunamadı hatası alıyorum

  1. Moderatör 10 Ekim 2018

   Yusuf Bey merhaba, işletim sisteminizin bit sürümüne göre DLL dosyasını doğru olarak indirdiğinize emin olunuz. DLL yükleme işleminden sonra bilgisayarınızı kapatarak tekrar açınız. DLL uyarısı aldığınız program veya oyuna giriş yapınız.

   İşletim sisteminizin kaç bit olduğunu bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? yardım sayfasına giderek öğrenebilirsiniz. Yine sorun yaşarsanız dönüş yapınız.

 8. Emrah İşler 6 Ağustos 2018

  The program can’t start because d3dx9_39.dll is missing from your computer. try reinstalling the program to fix this problem. League of Legends oyununda şampiyon seçiminden sonra oyun yükleme ekranında bu hata geliyor. Laptopta Win10pro yüklü. Syswow64 klasörüne attım. Oyun dizinine de attım aynı hatayı aldım. CMD komut sisteminden kayıt yapmak istedim fakat hata verdi. DLL dosyasının doğru olduğundan emin olun dedi. Directx9 yükleyemiyorum.

  1. Moderatör 7 Ağustos 2018

   Emrah Bey, bilgisayarınızın sistem klasörüne doğru bir şekilde yüklediğiniz halde yine DLL uyarı alıyorsanız.

   Şu yöntemleri sırası ile deneyiniz. Bilgisayarınızda Windows güncellemelerin tümünü kabul ederek kurunuz. Sonraki işlemde Directx en son versiyonunu Microsoft “En son DirectX sürümünü yükleme” sayfasına giderek Directx versiyonunuzu yükseltiniz.

   Yukarıda ki anlattığımız işlemler işinizi görecektir. Yine sorunla karşılaşırsanız yazarsanız farklı bir yöntemle sorunuzu düzeltiriz.

   Not: Diğer ziyaretçilerin dikkatine yukarıda anlatılan yöntem Emrah Bey, manüel olarak yükleme yapamadığından alternatif yol olarak önerilmiştir. Doğru bir DLL dosyasını yükleme işlemi sayfa içerisinde anlatıldığı şekilde olmalıdır. Directx her DLL dosyası uyarısını için kullanılmaz!

  2. Adem Çoban 1 Eylül 2018

   Emrah bende de oluyor. 20 dakika ceza yiyeceğim.

   1. Enes Bütün 30 Kasım 2022

    Adem Çoban sayfadaki herhangi bir DLL dosyasını sayfada anlatıldığı şekilde yükle ve sonra çalıştır.

 9. Kadir Yüzbaşıoğlu 27 Temmuz 2018

  DLL nasıl indirilir?

  1. Moderatör 28 Temmuz 2018

   Kadir Bey merhaba, site içerisinde DLL indirme işlemi basit bir işlemdir. Üst tarafta d3dx9_39.dll Dosya Özellikleri yazısının altında hemen tabloyu göreceksiniz. Bu tabloda hangi bit DLL dosyasını indirmek istiyorsanız onun karşısında yer alan Dosya alanın altında “İndir” butonuna dokunarak DLL dosyasını indirebilirsiniz.

   Burada dikkat etmeniz gereken hangi bit işletim sistemi kullanıyorsanız o bit karşısında indirme butonunu kullanmanızdır. 32 bit Windows işletim sistemi kullanıcı iseniz 32 bit yazanın karşısında indirme butonunu, 64 bit Windows işletim sistemi kullanıyorsanız bu sefer 64 bit yazan yerin karşısında bulunan indirme butonunu kullanmalısınız.

 10. kerem 4 Temmuz 2018

  merhaba ben yapıştırdım ama hala sorun alıyorum

  1. Moderatör 4 Temmuz 2018

   Merhaba Kerem Bey, sayfada bulunan DLL dosyasını doğru bir şekilde yönetici girişi yaparak sistem klasörünün içerisine yüklediğiniz de DLL dosyası sistem klasörünün içerisinde bulunduğunda DLL dosyası eksiğini bilgisayar için gidermiş olursunuz.

   Size tavsiyemiz doğru bit sürümüne göre doğru sistem klasörün içerisine DLL dosyasını yüklediniz mi kontrol etmeniz olacaktır.

 11. Pekin 2 Nisan 2018

  Windows 10 64 bit kullanıyorum nasıl yapacağımı ve Dll özelliklerini verebilir misiniz?

  1. Şehzade 2 Nisan 2018

   64 Bit ve 9.24.949.2307 versiyonlu DLL dosyasının özellik ayrıntılarını resim olarak alt tarafta görebilirsiniz. (Dijital İmza: Microsoft Corporation 2 Temmuz 2008 Çarşamba 08:13:02)

 12. Mahmut 31 Mart 2018

  Lol oyununda d3dx9_39-dll uyarısı alıyorum işletim sistemim Windows 10 64 bitdir öğrendim burada eminim.

  1. Şehzade 31 Mart 2018

   Selam Mahmut Bey, sayfada bulunan 64 bit DLL dosyasını bilgisayarınıza indiriniz. Sayfada anlatılanları bilgisayarınıza uygunlayınız. Bu şekilde d3dx9_39.dll sorunu çözülecektir. 64 Bit işletim sistemi kullanıcıları hangi Windows 64 bit işletim sistemi olursa olsun SysWOW64 klasörüne DLL dosyasını kopyalamaları şarttır.

   DLL dosyasını sistem klasörünün içerisine uygularken nelere dikkat etmemiz gerektiğini DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler? sayfasından detaylı olarak okumanızı tavsiye ederiz.

   Sayfa içerisinde anlatılanlar size DLL dosyasının bilgisayara uygularken neler yapılması gerektiği hakkında detaylı olarak bilgi almanızı sağlayacaktır.