d3dcompiler_43.dll

d3dcompiler_43.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

d3dcompiler_43.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
9.29.952.3111 32 Bit 743 KB Direct3D HLSL Compiler Windows 11, 10, 8, 7 İndir
9.29.952.3111 64 Bit 901 KB Direct3D HLSL Compiler Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

d3dcompiler_43.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dcompiler_43.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dcompiler_43.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

d3dcompiler_43.dll için Toplam 51 Paylaşım Yapılmış

 1. Samet Temiz

  İndirdim ama açamıyorum. Oyunu hata veriyor devamlı ne yapmalıyım?

  1. Moderatör

   Selam Samet Bey, DLL dosyasını indirdikten sonra Winrar ile açınız. Açılan klasörde ki DLL dosyasını sayfada “DLL yükleme” alanı altında yazılı işlemleri yapınız. Bu şekilde oyun açılacaktır. Sayfayı dikkatli olarak okuyunuz ve uygulayınız.

 2. Can Yamaç

  Dosyayı sadece system32 klasörünün içine mi atıyoruz, yoksa rar olarak komple mi?

  1. Moderatör

   Selam Can Bey, rar dosyasını çıkararak içerisinde bulunan DLL dosyasını yüklüyorsunuz. Rar dosyasını sadece açınız. Sistem klasörüne yüklemeyiniz. Bu sayfada yazıyor.

 3. Enes Hamza Meydan

  Bilgisayarım ramı 2 GB bi parçayla hızlanırmış dediler ve hızlandı ama bilgisayar sıfırlandı. Bu ve 999 tane daha dll eksik sizden Allah razı olsun ne eksikse var.

  1. Moderatör

   Selam Enes Bey, bilgilendirme için minnettarız. DLL işlemleri hakkında siteden her zaman destek alabilirsiniz.

 4. Atilla Ellialtı

  Dün format atım bilgisayar crysis remastered .exe – sistem hatası kod yürütülmes devam edemiyor.Çünkü d3dcompiler_43dll bulunamadı. Programı yeniden yüklemek bu sorunu cözebilir.

  1. Moderatör

   Selam Atilla Bey, yeni işletim sistemi olduğundan d3dcompiler_43.dll dosyası bilgisayarınızda yüklü değil. Sayfada anlatıldığı şekilde bilgisayarınıza yüklediğinizde yazmış olduğunuz DLL sorunu çözülecektir. İşletim sisteminizin bit sürümüne göre DLL dosyasını yüklediğiniz mutlaka emin olmalısınız.

 5. Mert Ayvaz

  System32 de değişiklik yapamıyorum TrustedInstaller izin vermedi diyor.

  1. Moderatör

   Selam Mert Bey, TrustedInstaller bir koruma programıdır. DLL dosyaları sistem dosyaları olduğundan bilgisayarınızın korumaya alıyor ve izin vermiyor. Yapmanız gereken geçici olarak koruma programları pasifleştirerek DLL dosyasını yüklemek ve tekrar koruma programını aktifleştirmek olacaktır. Bu işlemleri yaparken bilgisayar kullanıcınız yönetici olması gerekir.

 6. apo

  metin 2 de aynı sorunu alıyorum onun için de olur mu

  1. Moderatör

   Selam Abdullah Bey, program ya da oyun metin 2 veya diğerleri farketmez d3dcompiler_43.dll uyarısı alan tüm yazılımlarda olur.

 7. NURİ

  Bendede nfs most wandet açılmıyor bilgisayarım toshiba nereden yükleyip ne yapmalıyım

  1. Moderatör

   İyi bayramlar Nuri Bey, bilgisayar markası farketmez Windows işletim sistemi olması yeterlidir. Sayfada üst tablodan DLL dosyasını indirerek sayfada anlatılanları yapmanız yeterlidir.

 8. Enes

  d3dcompiler_43.dll modülü yüklendi ancak DllRegisterServer giriş noktası bulunamadı d3dcompiler_43.dll öğesinin geçerli bir DLL veya OCX dosyası olduğundan emin olun hatası veriyor ilk yöntem çalışmadı cmd ye RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dcompiler_43.dll komudunu girince bu hatayı veriyor napmalıyım

  1. Moderatör

   Selam Enes Bey, sayfada bulunan DLL dosyasını işletim sisteminizin bit sürümüne göre doğru sistem klasörünün içerisine yükleyin. DLL dosyası sisteminizde yok uyarısı ile karşılaşmışsınız.

 9. Muhammet Selim Doğan

  Yapamıyorum olmuyor, sürekli hata veriyor.

  1. Moderatör

   Selam Muhammet Bey, manüel olarak yükleme yapamadıysanız Directx en son versiyonunu yükleyiniz. d3dcompiler_43.dll dosyası Directx içindedir, otomatik olarak yüklenecektir.

 10. Osman Halıcı

  Sniper Elit Nazi Zombi Army oyununu açamadım. Dosya eksik diyor. Sizce ne yapabilirim?

  1. Moderatör

   Selam Osman Bey, bu DLL dosyası ile alakalı bir eksiklik varsa sayfadan anlatıldığı şekilde yükleyiniz. Diğer dosyalar ile alakalı sorun varsa indirmeyi tekrar yapmanız gereklidir.

 11. Çağrı Aksaç

  Eyvallah Nfs Most Wanted 2012 çalışmıyordu. Teşekkürler.

  1. Moderatör

   Bilgilendirme için teşekkür ederiz Çağrı Bey. Ne zaman sorunuzu olursa biz sizler için burada hizmetteyiz.

 12. Alper Kuday

  Siz var ya efsanesiniz adamın diplerisiniz. Fortnite açılmıyordu artık açılıyor, çok mutluyum. Bu siteyi herkese tavsiye ederim.

  1. Moderatör

   Teşekkür ederiz Alper Bey, siz değerli ziyaretçilerimizi mutlu etmek bizi de mutlu etmektedir. Herhangi bir sorunuz olduğunda bizlere ulaşabilirsiniz.

 13. Rasim

  teşşekürler işime yaradı

 14. Berk

  abi bende system32 diye bir klasör yok (sysWOW64 içinde)

  1. Moderatör

   Berk Bey, Sistem 32 klasörü Windows içerisinde sysWOW64 içerisinde değil yazıyı tam olarak okumamışınız sanırım. Eğer 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız Windows içerisinde System32 klasörüne DLL dosyasını yükleyeceksiniz.

   Eğer 64 bit işletim sistemi kullanıcı iseniz o zaman Windows içerisinde SysWOW64 klasörüne ve aynı zamanda yine Windows içerisinde System32 klasörüne DLL dosyasını yükleyeceksiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarı kaparak açınız.

 15. yigit

  nerden indiriyoz

  1. Şehzade

   Yiğit bey, sayfanın üstünde işletim sisteminizin bit sürümü ne ise karşısında yer alan indir linkinden. Üst tarafta Dosya altında yer alan indir linki kullanabilirsiniz. İşletim sisteminizin bit sürümünün doğru olup, olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

 16. Levent pişkin

  teşekkürler admin sorunsuz ve temiz bir işti

 17. Çetin

  Windows 10 64 bit kullanıyorum indirmeden önce dll özelliklerini detaylı olarak görmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

  1. Şehzade

   Çetin Bey, alt taraftan DLL dosyasının ayrıntılı özellikleri görebilirsiniz.

   Resimde DLL dosyasının özellikleri birebir çekilmiş olup versiyon: 9.29.952.3111 dijital imza: Microsoft Corporation – 22 Mayıs 2010 Cumartesi 03:30:51.

 18. gökhan çilek

  teşekkürler sorunsuz bir şekilde dll çalıştı 64 bit windows 10 kullanıyorum arkadaşlar öneririm bu siteyi

 19. senem

  siteniz gayet hoş olmuş sorununumu çözdüm teşekkürler

 20. metin yaş

  Gta oyununda bu DLL yok dediyordu denilenleri aynen yaptım bir de gta oyunun içerisine DLL dosyasını attım sorunsuz bir şekilde çalıştı.

 21. OLGUN

  admin yaptığımız halde yine aynı hatayı veriyor

  1. Şehzade

   İşlemleri sırası ile yaptığınızda sorun çözülecektir. Hangi oyun veya program için DLL hatası aldınız yazarsanız detaylı olarak anlatabilirim.

   1. Mustafa ATACAN

    nfs most wanted 2012

    1. Şehzade

     Mustafa Bey, yukarı da yazılı olan işlemleri yaptığınızda d3dcompiler_43.dll hatası kalkacak ve nfs most wanted 2012 oyununu açabileceksiniz.

     Ayrıca size “DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler” sayfasını detaylı olarak incelemenizi tavsiye ederiz. Bu işlemleri yapın sorunuz bir şekilde oyunu açabilirsiniz. Bu işlemleri yaptığınız halde yine DLL hatası alırsanız bize detayı ile birlikte dönüş yaparsanız daha detaylı olarak sorunu beraber çözebiliriz.

 22. Enver Yarış

  Bir şey daha var https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35 bu programın günceli yok mu sizlerde benim pc de hata verdi.

  1. Şehzade

   Enver Bey, DirectX 11 paketini kurabilirsiniz. Şu anda en güncel olan DirectX paketi 11 versiyondur. Bu paket işinizi görecektir.

 23. Enver Yarış

  Xinput1_3.dll dosyası içinde yardımcı olurmusunuz acaba benim pc de oda hata verdi.

  1. Şehzade

   Enver Bey, bir DLL dosyasının ardı sıra başka bir DLL dosyası hatası vermesi olağan bir durumdur.

   xinput1_3.dll sayfasına giderek bit sürümünüze göre xinput1_3.dll dosyasını indiriniz ve bu DLL dosyasına uyguladığınız işlemlerin aynısı xinput1_3.dll dosyasında da yapınız. Bu şekilde DLL sorununuz çözülecektir.

   Farklı bir sorun ile karşılaşırsanız işletim sistemi ve DLL hatası detayları ile birlikte sorununuzu paylaşırsanız size yardımcı olurum.

 24. Ahmet Sessiz

  Directx kurmak daha iyi bir çözüm gibi.

  1. Şehzade

   Evet, Ahmet Bey, eğer manüel olarak yapamıyorsanız alternatif olarak Directx kurmayı öneriyoruz.

 25. Ulaş Gökgöz

  merhaba d3dcompiler_43.dll problemini verdiğiniz adımları uygulamama rağmen çözemedim. yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar…

  1. Şehzade

   Hata aldığınız oyun veya programın adı ile birlikte işletim sistemi bit sürümünüz nedir?

   1. Ulaş Gökgöz

    Oyun ismi: far cry. İşletim sistemi: 64 bit. İyi çalışmalar.

    1. Şehzade

     Tamam, manüel olarak yapamadıysanız DirectX End-User Runtime Web Installer paketini bilgisayarınıza indiriniz ve kurunuz. Kurma işleminden sonra bilgisayarınızı açıp kapatınız ve oyuna giriş yapmayı deneyiniz.

 26. mustafa

  64 bit işletim sistemi kullanıyorum rar dosyasına ne yapacam?

  1. Şehzade

   Sayfada 64 bit işletim sisteminin karşınında yer alan indirme linkinden DLL dosyasını indiriniz Winzip veya Winrar ile açarak sayfada 64 bit işletim sistemi için bahsedilenleri bilgisayarınıza uygulayınız.