d3dx9_43.dll

DLL Hakkında Sorun veya Okuyun (17 Paylaşım Yapılmış)

d3dx9_43.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

d3dx9_43.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
9.29.952.3111 32 Bit 744 KB Direct3D 9 Extensions Windows 11, 10, 8, 7 İndir
9.29.952.3111 64 Bit 903 KB Direct3D 9 Extensions Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

d3dx9_43.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\d3dx9_43.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\d3dx9_43.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

d3dx9_43.dll için Toplam 17 Paylaşım Yapılmış.

 1. Sayfadaki bütün işlemleri yapmama rağmen olmadı yinede yardımınız için teşekkürler. Tekrar d3x9_43.dll not found or missnig diyor. 🙁

  1. Selam İlker Bey, sayfada yazılı işlemleri doğru şekilde yaptığınıza emin olunuz. Manüel olarak sayfada ki anlatılanları yapamdıysanız Visual C++ Redistributable Package for Visual Studio 2015 paketini yükleyerek de DLL uyarısını düzeltebilirsiniz.

  1. Selam Halit Bey, DLL dosyası uyarısı aldığınız program ya da oyunun kök dizine yükleyin olarak sayfada yazılıdır. Yinede bilgilendirme için teşekkür ederiz

 2. Yardım edebilir misiniz, nerden yükleyeceğim? Yanlış yerden yüklüyor olabilirim. Yukarıda indir yerinden indiriyorum dosya masa üstüne gelmiyor. Rar dosyasını nereye yüklemek istersiniz diyor hızlı yardım edebilir misiniz?

  1. Selam Egemen Bey, işletim sisteminizin bit sürümüne göre DLL dosyasını indireceksiniz. İndirdiğiniz dosya rar olarak inmektedir. Rar dosyasını açarak içerisinde bulunan d3dx9_43.dll dosyasını yükleyeceksiniz.

  2. İndiğinde o dosyada üç nokta var. Ona tıkla ordan klasörde göster sonrada masa üstüne sürükle ve bırak yeterlidir.

 3. Bu dll dosyası zaten bilgisayarımmda yüklü ama bulunamadı hatası veriyor. Dosyayı yeniden yükleyip değiştirdim yine aynı hatayı veriyor nasıl çözebilirim bunu?

  1. Selam Murtik, DLL yüklü ve yine d3dx9_43.dll uyarı alıyorsanız uyarı aldığınız program veya oyun hangisi ise ilk dizinine bu DLL dosyasını yükleyiniz, düzelecektir. Yine sorun yaşarsanız buradan yazabilirsiniz.

  1. Ömer Bey, sayfada anlatılan işlemler herkesin anlayacağı şekilde bunu video ile anlatsak sadece metni okumakla eş değer olacaktır. Dlldosyaindir.com youtube kanalı var. Orada da metni okuyor. Sizin yapacağınız sayfayı anlayarak okumak, çözemediğiniz veya hata aldığınız yerler olursa sormak daha etkin olacaktır.

  1. DLL uyarısı verdi sayfada ki DLL dosyasını yükledim denildiği şekilde sorun düzeldi. Bende teşekkür ederim.