xlive.dll

xlive.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

xlive.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
3.5.88.0 32 Bit 4.3 MB SDK Debug LIVE DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir
3.5.92.0 32 Bit 7 MB Games for Windows – LIVE DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir
3.0.19.0 32 Bit 5.5 MB Games for Windows – LIVE DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir
2.0.687.0 32 Bit 6.8 MB Games for Windows – LIVE DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir
3.1.99.0 32 Bit 7 MB Games for Windows – LIVE DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

xlive.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\xlive.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\xlive.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

xlive.dll için 8 Paylaşım Yapılmış

 1. Ferhat Kaya 15 Mayıs 2021

  Bir tane oyun indirdim ve kurdum iki farklı çalıştırmayı da denedim fare sol tuşla iki kere basarak ve fare sağ tıkla yönetici olarak çalıştırma ikisinde de aynı hatayı verdi. 43 sıra sayısı C:\Windows\system32\xlive.dil dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı hatası alıyorum.

  C sürücüsündeki Windows SysWOW64 VE Sistem32 ye iki yere de xlive.dll indirdim ve kopyaladım ama sorun düzelmedi. Aynı hatayı alıyorum ve hatta artı birkaç siteye de girdim onlarda hala aynı hatayı alıyorsan başlat menüsüne basıp cmd yazıp komut istemi bölümüne de iki farklı program yüklememi yazıyordu.

  Nasıl yazıyorsa aynı şekilde onları da yaptım 1ncisi “RegSvr32 C:\Windows\System32\xlive.dll” 2cisi “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\xlive.dll” ve hala oyunu açarken aynı hatayı almaya devam ediyorum. Artık ne yapacağım bilmiyorum.

  Oyunu denetim masasında kaldırmaktan başka çare kalmadı. Birde size mesaj yazayım dedim belki siz farklı bir çözüm önerirsiniz.

  1. Moderatör 15 Mayıs 2021

   Selam Ferhat Bey, DLL yüklerken bazı püf noktalar var. Sitede “DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?” yardım dökümanın okuyarak xlive.dll dosyasını tekrar yükleyiniz. DLL yükleme işleminden bir yerde yanlış yapmış olma ihtimaliniz yüksek.

 2. Yılmaz Akdemir 9 Ekim 2019

  Teşekkürler admin.

  1. Moderatör 10 Ekim 2019

   Selam Yılmaz bey, sizlere hizmet için buradayız. DLL hakkında her türlü sorunlarını bizlere iletebilirsiniz.

 3. Kadir Gündüz 16 Ocak 2019

  43. sıra sayısı, C:\Windows\SYSTEM32\xlive.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı.” iki dosyayı da indirip system32 attım düzelmiyor. Yardımcı olabilir misiniz?

  1. Moderatör 16 Ocak 2019

   Kadir Bey merhaba, bilgisayarınıza yönetici girişi yaparak işlem yaptığınız emin olunuz. Yönetici girişi nasıl yapılır yönetici girişi ile giriş mi yapmışınız öğrenmek için “Windows Kullanıcım Yönetici mi Nasıl Anlarım?” yardım sayfasına gidebilirsiniz.

   Sistem klasörünü doğru attığınız halde yine DLL hatası alıyorsanız bu sefer hata aldığınız oyunun ilk klasörüne DLL dosyasını yükleyiniz. Oyunlarda eğer oyununuz orijinal oyun değilse DLL hatası ve diğer hataları almanız çok yüksek ihtimaldir. Bu DLL dosyası hatasını düzelseniz de orijinal olmayan oyunlarda DLL ile alakalı olmayan daha birçok hata verebilmektedir. Çözümü ise orijinal oyun kullanmaktır.

 4. Oğuz Güven 30 Temmuz 2018

  GTA 4 için xlive dll hatası alıyorum. System 32 dosyasının içinde zaten xlive dll dosyası var’ ‘gta4.exe bozuk görüntü c7windows/system32/xlive.dll programı Windows üzerinde çalışmak üzere tasarlanmadı veya hata içeriyor” diyor.

  1. Moderatör 31 Temmuz 2018

   Oğuz Bey, hangi DLL versiyonu için bu uyarıyı aldınız indirmiş olduğunuz versiyonu değil de diğer versiyonu da indirerek yine aynı işlemi yapınız. DLL indirmeniz sırasında geçici olarak sorun olmuş da olabilir.