openal32.dll

openal32.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

openal32.dll Dosya Özellikleri

VersiyonBitBoyutAçıklamaİşletim SistemiDosya
6.14.357.2564 Bit48.9 KBStandard OpenAL(TM) ImplementationWindows 11, 10, 8, 7İndir
6.14.357.2464 Bit48.8 KBStandard OpenAL(TM) ImplementationWindows 11, 10, 8, 7İndir
6.14.357.2432 Bit44.3 KBStandard OpenAL(TM) ImplementationWindows 11, 10, 8, 7İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

openal32.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\openal32.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\openal32.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

openal32.dll için 12 Paylaşım Yapılmış

 1. Filiz 15 Ağustos 2020

  Teşekküler güzel sayfa olmuş işimi gördü.

  1. Moderatör 15 Ağustos 2020

   Selam Filiz Hanım sizler için elimizden gelenin daha iyisi yapmaya çalışıyoruz. Teşekkür ederiz.

 2. Kaan 25 Mayıs 2019

  dll dosyasını indiriyorum fakat açılmıyor nasıl açarım her şekilde deniyorum ama halen açılmıyor

  1. Moderatör 25 Mayıs 2019

   Kaan Bey, muhtemelen rar dosyasını açamıyorusunuz. Eğer tahminiz doğru ise Winrar en son sürüme güncelleyin, düzelecektir. Farklı bir sorunla karşılaşırsanız yazınız.

 3. Sezer00 10 Aralık 2018

  SoundCard doesn’t support OpenAL hatasına benzer bir hata veriyor yukarıdaki dediklerinizi harfien yaptım halen devam ediyor ne yapmalıyım. şimdiden teşekkürler

  1. Moderatör 11 Aralık 2018

   Sezer Bey, DLL hatası haricinde başka bir hata almışınız. Söylemiş olduğunuz hata hakkında bilgim yok. İnternet üzerinden yazmış olduğunuz hatayı aratarak düzeltmeye çalışınız. DLL dosyaları ile artık bir işlem yapmayınız, yaptığınız işlemler aynen kalsın.

 4. Türk 13 Temmuz 2018

  Windows 64 bit kullanıyorum. Bu dll dosyasını indirsem geçerli olur mu ve kesinlikle system32’ye mi atmalıyım yoksa oyun klasörüne atmam da gerekiyor mu?

  1. Moderatör 16 Temmuz 2018

   Merhaba, openal32.dll dosyası adından da anlayacağınız üzere 32 bit tabanlı DLL dosyasıdır. Sizin işletim sisteminiz 64 bit ilk olarak virüs ve koruma programları geçici olarak kapatarak SysWOW64 klasörünün içerisine daha sonra system32 klasörünün içerisine openal32.dll dosyasını yükleyiniz.

   Bilgisayarı tek sefer kapatınız ve tekrar açınız. Çalıştırarak uyarı aldığınız oyunu çalıştırmayı deneyiniz. Eğer yine openal32.dll uyarısı ile karşılaşırsanız bu sefer oyun klasörünün içerisine atınız. Sayfayı dikkatli olarak okursanız burada yazmış olduğumuzun aynısı sayfa içerisinde de yazmaktadır.

 5. isime gerek yok 19 Nisan 2018

  Windows 32 bit kullanıyorum knight oyununda dll hatası alıyorum burada ki dll indirsem olur mu?

  1. Şehzade 19 Nisan 2018

   Sayfa içerisinde bulunan DLL dosyasını indirerek Windows sistem klasörünün içerisine sayfada anlatıldığı şekilde atmanız yeterlidir.

   Burada dikkat edilecek bir husus ise bazı oyunlarda DLL dosyasını oyunun kurulu olduğu klasör içerisinde çağırabiliyor, yani DLL dosyasını sistem klasörünün içerisine attıktan sonra eğer yine openal32.dl uyarısı alırsanız bu sefer oyunun bulunduğu klasör içerisine atınız.

 6. Armağan 17 Nisan 2018

  Teşekkürler sorunsuz bir şekilde çalıştı emeği geçen tüm site çalışanlılarına saygılar sunarım baya bir aradım ama yapamamıştım burada anlatılanları yapınca şapatanak oldu tekrar teşekkür

  1. Şehzade 17 Nisan 2018

   Armağan Bey, şapatanak : ) hemen oldu demek istediniz sanırım. Bizde siz değerli kullanıcılarımıza bizleri tercih ettiği için teşekkür ederiz. Sorunuz olursa buradan yazabilirsiniz. DLL ile alakalı tüm sorularınızı bekleriz.