kernel32.dll

kernel32.dll eksik veya bulunamadı hatası alıyorsanız, Windows işletim sisteminde sorunun çözümü için yapılmasını gerekenleri ve DLL dosyasını sayfa içerisinde bulabilirsiniz.

kernel32.dll Dosya Özellikleri

Versiyon Bit Boyut Açıklama İşletim Sistemi Dosya
6.2.9200.16859 32 Bit 251 KB Windows NT BASE API Client DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir
10.0.10586.0 32 Bit 251 KB Windows NT BASE API Client DLL Windows 11, 10, 8, 7 İndir

İşletim sistemi 32 bit olan kullanıcılar indirme sırasında indirdikleri DLL dosyasının 32 bit, 64 bit kullanıcılar ise 64 bit olarak indirdiklerine emin olması gerekmektedir. Bilgisayarınızdaki Windows sürümü 32 bit mi, yoksa 64 bit mi? bilmiyorsanız Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi? sayfasına girerek öğrenebilirsiniz.

DLL yükleme sırasında anlatılan yöntemleri sırası ile paragraf, paragraf okuyunuz ve bilgisayarınızda anlatılan şekilde uygulayınız.

DLL uyarısını kaldıramayan kullanıcıların sıklıkla yapmış olduğu eksiklik, işlemleri okumamalarından kaynaklandığı gözlemlenmiştir. Sayfa içerisinde bulunan yöntemleri dikkatli olarak okumanızı, anlamadığınız işlemleri DLL Destek Merkezi alanından sormanızı tavsiye ediyoruz.

DLL Yükleme

kernel32.dll Eksik
 • İndirdiğiniz DLL dosyasını hata aldığınız bilgisayarınızda sıkıştırılmış halden Winrar yardımı ile açınız. Klasör içerisinde bulunan tek DLL dosyasını Mouse ile sağa tıklayarak kopyalayınız.
 • Kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını Windows 32 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Windows 64 bit işletim sistemi kullanıyorsanız, kopyalamış olduğunuz DLL dosyasını C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde SysWOW64 (C:\Windows\SysWOW64) klasörüne ve C sürücüsü içerisinde Windows içerisinde System32 (C:\Windows\System32) klasörüne yükleyiniz.
 • Klasör içerisine DLL dosyasını yüklerken dosyanın zaten var olduğuna dair uyarı alırsanız, bilgisayarınızda bulunan DLL dosyası değiştirilmesini isteyerek üzerine yükleyiniz. Bu şekilde bozuk DLL dosyasını yenilemiş olursunuz.
 • DLL dosyasını anlatılan şekilde bilgisayarınıza yükledikten sonra bilgisayarınızı tekrar başlatınız. Hata aldığınız oyun veya programı çalıştırınız.

Bazı program veya oyunlarda DLL dosyasını sistem klasörü haricinde hata aldığınız oyun veya programın kurulu olduğu kök dizine (ilk klasör) atmak gerekebiliyor. Sistem klasörüne DLL dosyasını yükler yine DLL uyarısı alırsanız oyun ya da programın kök dizinine DLL dosyasını yükleyiniz.

İşlemleri yaptığınız halde DLL hatası devam ediyorsa, Windows 32 bit için başlat menüsünden çalıştır alanına CMD yazınız, açmadan CMD dosyası üzerinde Mouse ile sağa tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayınız. Açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\System32\kernel32.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız.

Windows 64 bit için yine aynı şekilde “Yönetici olarak çalıştır” menüsüne tıklayarak açılan komut penceresine “RegSvr32 C:\Windows\SysWOW64\kernel32.dll” komutunu girerek Enter tuşuna basınız. Bilgisayarınızı son defa sisteminizin tamamen yenilenmesi için tekrar başlatınız. CMD komut sistemi nasıl çalışır ve komutlar neler öğrenmek isterseniz DLL Dosyası için CMD Komutları sayfasına gidebilirsiniz.

Yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayarak, Windows işletim sisteminizi yeniden başlattıktan sonra tekrar sayfa içerisinde yaptığınız işlemlerin doğruluğunu kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Windows 32 bit ve Windows 64 bit için CMD komut penceresine sfc /scannow komutunu girerseniz, bilgisayarınızda bulunan tüm DLL dosyalarını onarırsınız.

DLL Destek Merkezi

DLL Destek Merkezi ile bizlere soru veya sorunlarınızı bildirebilirsiniz. Sorunuz ile alakalı olan cevabı ise tekrar buradan yayınlarız.

Sorularınızı sorarken oyun adı ya da program adını yazmayı unutmayınız! Genel olarak olmadı, yapamadım tarzı sorular sormamaya özen gösteriniz. Sorunuzu anlamamız ve size daha iyi hizmet verebilmemiz için DLL hatasının detayını bilmemiz gerekmektedir.

Sorunuzu yazarak gönder butonuna bastıktan sonra onaylanma sürecine girecektir. Onaylanana kadar sitede görünmez. Gün içerisinde sorunuzu gören ilk moderatör sorunuza cevap verecektir. Sorunuzun cevabını görmek için gün içerisinde siteyi tekrar kontrol etmenizi öneririz.

kernel32.dll için 18 Paylaşım Yapılmış

 1. Murat Aktan 19 Ağustos 2022

  İyi akşamlar laptop bilgisayarıma WhatsApp masaüstü kurmak istiyorum. Dinamik bağlantı kitaplında bulunmadı kernel32.dll diye bir hata alıyorum. İşletim sistemim Windows 7 ultimade service pack 1 bu sorunu bir türlü çözemedim. Defalarca format atmama rağmen çözümü ne olabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Moderatör 19 Ağustos 2022

   İyi akşamlar Murat Bey laptop bilgisayarınızda kernel32.dll dosyası olmadığından bu uyarıyı alıyorsunuz. Sayfada ki DLL dosyasını indirerek sayfada anlatıldığı şekilde kernel32.dll dosyasını yüklerseniz artık kernel32.dll uyarısı almayacaksınız.

 2. Ensar Tuna Korkmaz 13 Ağustos 2021

  Ben DLL nin ne olduğunu bilmiyorum.

  1. Moderatör 13 Ağustos 2021

   Selam Ensar Bey, sitede DLL hakkında detaylı bilgiyi “DLL Nedir?” sayfasına giderek öğrenebilirsiniz.

 3. Taşkın Küçük 11 Ağustos 2021

  Disk alanı bilgilerini al yordam giriş noktası, kernel32.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı diyor. Bunu nasıl düzeltebilirim.

  1. Moderatör 11 Ağustos 2021

   Selam Taşkın Bey, sayfada ki DLL dosyasının herhangi birisini fark etmez. İndiriniz ve sayfada anlatılanları işletim sisteminizde uygulayınız.

 4. Yunus Emre Sav 14 Temmuz 2021

  Merhaba dediklerinizi yapmaya çalıştım ama system32 ve SysWOW64 dosyalarına kernel32.dll yi koyarken izne ihtayıcınız var gibi bi sorunla karşılaşıyorum ne yapmalıyım?

  1. Moderatör 14 Temmuz 2021

   Selam Yunus Emre Bey, DLL dosyalarını Windows işletim sistemine yüklerken yönetici durumda olmanız gerekir.

   Standart kullanıcıları DLL dosyasını yükleyemez ve yazmış olduğunuz uyarı ile karşılaşırlar. Windows kullanıcınızı yönetici durumu nasıl getirirsiniz “Windows Kullanıcım Yönetici mi, Nasıl Anlarım?” sayfasına giderek öğrenebilirsiniz. Bu şekilde uyarı almadan direk Windows işletim sistemine DLL dosyasını ya da dosyalarını yükleyebilirsiniz.

 5. Tunahan Yıldırım 27 Haziran 2021

  Merhaba, ben Discord’u indirdim ve ilk açtığımda kernel32.dll hatası verdi ne yaptıysam olmadı. Daha sonra bilgisayarıma format attım ve sorun hayla düzelmedi. Daha sonra kernel32.dll indirdim ve SysWOW64 Dosyasına attım ve hala düzelmedi aynı hatayı alıyorum. Format atmama rağmen düzelmedi. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. Moderatör 27 Haziran 2021

   Selam Tunahan Bey, format atmak DLL uyarısını düzeltmek için bir yol değildir. Sitede bulunan kernel32.dll dosyasını indirerek sayfada anlatılan işlemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

 6. Buğra Yalçın 20 Aralık 2020

  Bunun ikisi de 32 bit 64 bit için olanı yok mudur ?

  1. Moderatör 21 Aralık 2020

   Selam Buğra Bey, kernel32.dll dosyası 32 bit tabanlıdır. 64 bit DLL tabanlı olmayan DLL dosyaları için 32 bit DLL dosyasını indirerek 64 bit için anlatılan yöntemi uygulayınız.

 7. Mustafa Ertekin 17 Kasım 2020

  İyi günler aynı hatayı alıyorum ben de fakat system32 için dosyayı yapıştırmak için izin alamıyorum. İzin almayı çok şekilde denedim fakat olmadı yapamadım. Her yolu denediğime eminim.Başka bir yolu var mıdır?

  1. Moderatör 18 Kasım 2020

   Selam Mustafa Bey, Windows için yönetici olmadan DLL dosyasını yüklemezsiniz. Nedeni ise DLL dosyaları sistem dosyaları olduğundan dolayı Windows kullanıcınız yönetici olması şarttır. Windows kullanıcınız nasıl yönetici olur ya da yöneticimi sitede “Windows Kullanıcım Yönetici mi, Nasıl Anlarım?” yardım dökümanına giderek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 8. aynur aytekin 9 Mayıs 2020

  Merhaba bilgisayarıma forticlient adında bir program indirdim fakat kurulumunu yapamıyorum. aşağıdaki uyarıyı alıyorum. yardımcı olursanız sevinirim,saygılar

  FortiClientVPNOnlineInstaller_6.2.exe – Giriş Noktası Bulunamadı
  —————————
  SetDefaultDllDirectories yordam giriş noktası, KERNEL32.dll dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı.
  ————————–
  —————————

  1. Moderatör 9 Mayıs 2020

   Selam Aynur Hanım, iyi ramazanlar. Sayfada ki işlemleri Windows sistem klasörüne uyguladıktan sonra forticlient programını çalıştırmayı deneyiniz. Eğer yine uyarı alırsanız KERNEL32.dll bulunamadı diye. Bu sefer FortiClientVPNOnlineInstaller_6.2.exe klasörünün bulunduğu klasörün içerisine KERNEL32.dll dosyasını yükleyiniz, düzelecektir.

 9. Serkan Avcı 7 Mayıs 2020

  kernel 32.dll dinamik ağ bağlantısı kitaplgıınız da bulunamadı diyor her yöntemi denedim ama olmuyor yardimci olursaniz sevinirim

  1. Moderatör 7 Mayıs 2020

   Selam Serkan Bey, iyi Ramazanlar. DLL dosyası bulunmadı uyarısı ile karşılaşmışınız. Sayfada DLL dosyasını nasıl yükleyeceğiniz detayları ile anlatılmıştır. DLL dosyasını yüklerken virüs ve koruma programları engelleyebileceğinden geçici olarak kapatınız yükledikten sonra da açınız. Bazı koruma programları DLL dosyası sistem dosyaları olduğundan engelliyor.

   Sitede şu yardım sayfalarını özellikle okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayfalar size yardımcı olmak için hazırlanmış detaylı DLL yükleme işlemi verilmiştir.

   1. Windows Sürümüm 32 Bit mi, Yoksa 64 Bit mi?
   2. Sıkıştırılmış DLL Dosyasını Nasıl Açarsınız?
   3. DLL Nereye (Atılır) Yüklenir?
   4. DLL Dosyasını Sistem Klasörüne Kopyalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

   Bu işlemlerden sonra tamamen kernel32.dll uyarısını kaldırırsınız. Anlamadığınız yapamadığınız bir yer olursa tekrar buradan sorabilirsiniz.